Poradenské centrum podpory a ochrany zdravia pri banskobystrickom Regionálnom úrade verejného zdravotníctva (RÚVZ) uskutočnilo v stredu (6.4.) a dnes výjazdy do terénu. Slovenské RÚVZ sa totiž v rámci Svetového dňa zdravia (7.4.) každoročne zapájajú do aktivít propagujúcich zdravý životný štýl a pripomínajúcich zodpovednosť za vlastné zdravie. TASR informovala hovorkyňa banskobystrického RÚVZ Mária Tolnayová.
Odborníci navštívili v stredu Základnú školu vo Valaskej v okrese Brezno. Žiaci sa zúčastnili na prednáške a následnej besede o zdravom životnom štýle. "Dnes to boli zas výjazdy na pracoviská v okrese Brezno, kde sme zamestnancov vyšetrovali na rizikové faktory rizikových chronických ochorení. Okrem toho naši pracovníci v priestoroch miestnej knižnice vyšetrovali obyvateľov vrátane študentov rekvalifikačných kurzov ošetrovateľstva," uviedla Silvia Kontrošová, vedúca odboru podpory zdravia RÚVZ. Záujemcom merali tlak, cholesterol z kapilárnej krvi, určili obsah tukov v krvi, vykonali antropometrické merania a určovali Body Mass Index. Odborníci im poskytnú aj krátke poradenstvo týkajúce sa zdravého životného štýlu.
Svetový deň zdravia si pripomíname v deň vzniku Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Témou tohtoročného je Rezistencia na antimikróbnu liečbu (AMR). "Infekcie zapríčinené rezistentnými mikróbmi majú často zdĺhavý priebeh s vysokým rizikom úmrtia, keďže štandardná liečba zlyháva. Navyše pacienti s rezistentnou nákazou zostávajú dlhšie infekčnými a môžu rozširovať rezistentné mikroorganizmy na iných," uviedla Kontrošová. Odborníci tiež podľa nej upozorňujú na riziko, že mnohé infekčné choroby sa stanú nekontrolovateľnými a zmarí sa pokrok v dosahovaní rozvojových cieľov tisícročia OSN (United Nations Millennium Development Goals) stanovených do roku 2015. Kontrošová dodala, že AMR zvyšuje tiež výdavky na zdravotnícku starostlivosť.
Autor článku: TASR