Strava v letných mesiacoch by mala byť ľahko stráviteľná, s nižšom energetickou hodnotou. Musí obsahovať dostatok výživných látok. Katarína Kromerová z odboru bezpečnosti potravín a výživy Úradu verejného zdravotníctva SR to zdôvodnila tým, že organizmus v lete nepotrebuje vytvárať teplo v takej miere ako v zimných mesiacoch.
Podľa Kromerovej strava by mala byť pestrá a vyvážená a mala by obsahovať dostatok celozrnných výrobkov, ovocia a zeleniny, nízkotučných mliečnych výrobkov, rýb, hydiny, zemiakov a strukovín. Menej by sa mali konzumovať jedlá bohaté na tuky a jednoduché sacharidy.
V lete treba podľa Kromerovej dopĺňať vitamíny a minerály, lebo slnečné žiarenie spotrebúva antioxidanty v organizme. Dopĺňať by sa mal A vitamín, ktorý sa nachádza v mrkve, paradajkách, malinách, marhuliach, masle a rybách. Potom je to vitamín C, ktorý je zväčša v ovocí, ako sú čierne ríbezle, jahody, citrusové plody, kivi, maliny a černice. Zo zeleniny je C vitamín v paprike, karfiole, kalerábe, paradajkách a zemiakoch. Potrebný je aj vitamín E. Nachádza sa v rastlinných tukoch a olejoch, zelenine, orechoch a obilných klíčkoch. Podľa Kromerovej veľmi účinným antioxidantom je lykopén, ktorý je v paradajkách a červenom melóne.
Kromerová upozornila, že vysoké teploty prostredia v lete vedú k strate minerálov, najmä sodíka. Straty tekutín a minerálnych látok treba nahradiť správnym pitným režimom a konzumáciou vyváženej stravy. Zdôraznila, že v horúcich dňoch treba obmedziť epidemiologicky rizikové potraviny, napríklad zmrzlinu, lahôdky, cukrárske výrobky. Produkty z mäsa, vajec a mlieka sa majú konzumovať len dostatočne tepelne spracované. Podľa je vhodnejšie uprednostniť varenie, dusenie a pečenie pred vyprážaním a fritovaním potravín.
Autor článku: TASR