Sinice bývajú každý rok opakujúcim sa problémom na prírodných kúpaliskách. Sú to drobné mikroskopické organizmy, ktoré sa vo vode môžu premnožiť do tej miery, že sa hromadia na hladine v podobe farebnej kaše nazývanej "vodný kvet".
V takej podobe sinice môžu produkovať toxíny, informovala Elena Matisová z odboru životného prostredia a zdravia Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR). Ak sinice nevytvoria vodný kvet, nie je pravdepodobné, že po jednom okúpaní vznikne vážne ochorenie. Riziko sa zvyšuje s dĺžkou pobytu vo vode a opakovaným kúpaním po viac dní. Kúpanie vo vode obsahujúcej už vodný kvet ÚVZ SR rozhodne neodporúča.
Podľa Matisovej o zvýšenom výskyte siníc na sledovaných kúpaliskách vo voľnej prírode je verejnosť zvyčajne informovaná výstražnými tabuľami. K premnoženiu siníc dochádza pri znečisťovaní vody napríklad splachmi z blízkej poľnohospodársky obrábanej pôdy, priesakmi žúmp a podobne.
Regionálne ÚVZ budú počas leta sledovať nielen prírodné lokality s organizovanou rekreáciou, ale aj neprevádzkované miesta s návštevnosťou viac ako 1000 obyvateľov za deň. Matisová odporúča nevstupovať do neznámej stojatej či tečúcej vody, do vodnej plochy, ktorá na človeka pôsobí odpudzujúco. Jednoznačne neradí kúpať sa vo vodách s veľkou koncentráciou vodných vtákov, prípadne, tam kde našli mŕtve vtáctvo. Nemalo by sa vstupovať do "zelenej vody", ktorú sfarbili sinice a riasy. Ani deti by sa nemali hrať na brehu s nahromadenou kašou vodného kvetu, zdôraznila Matisová.
Autor článku: TASR