Na Urologickej klinike Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Bratislave na Kramároch dnes prvýkrát operovali na novozakúpenom laserovom prístroji GreenLight dvoch pacientov s benígnou prostatickou hyperplaziou (BPH). Prvý prístroj na Slovensku umožňuje minimálne invazívnu fyzikálnu liečbu BPH.
BPH je ochorenie prejavujúce sa zväčšením prostaty a pomalým, prerušovaným a častým nepríjemným nutkaním na močenie.
Podľa prednostu urologickej kliniky Jána Brezu pri operáciách použili metódu, ktorá spočíva v "odparení prostaty" pomocou laserového svetla. Do prostaty sa nereže ako pri klasickej operácii, ale používa sa laserové zelené svetlo. To preniká do tkaniva asi do hĺbky 0,4 až jeden milimeter. "Účinok takéhoto zákroku je dobre kontrolovateľný," povedal pre TASR profesor Breza.
Prístroj, ktorý pre kliniku na Kramároch kúpila FNsP, lekári hneď začali využívať pri jednodňovej chirurgii. Pritom priemerná hospitalizácia po klasickej operácii BPH je päť až sedem dní.
"Výhodou je, že pacienti majú po operácii laserom menej komplikácií, nižšiu stratu krvi, kratšiu rekonvalescenciu. Možno ním operovať tiež pacientov so srdcovou slabosťou kvôli ischemickej chorobe srdca alebo s cievnymi ochoreniami, dokonca aj tých, ktorí užívajú lieky brániace zrážaniu krvi," konštatoval Breza.
Prednosta verí, že tieto možnosti šetrnej liečby pacientov sa v SR budú ďalej rozširovať.
Na Slovensku lekári pri BPH urobia 3 000 až 3 500 operácií ročne. Všeobecná zdravotná poisťovňa je zatiaľ jedinou, ktorá výkony, ako aj optické vlákno používané pri operácii hradí.
Autor článku: TASR