Súčasné horúčavy, keď teplota stúpa nad 30 stupňov Celzia, vyvolávajú mnohým zdravotné problémy. Dnes pomáhali bratislavskí záchranári 17 skolabovaným ľuďom.
Pracovníci Záchrannej a dopravnej zdravotníckej služby Bratislava mali dnes 60 výjazdov, z toho takmer tretinu k ľuďom, na ktorých negatívne zapôsobili horúčavy. "Traja z nich boli dehydrovaní," uviedol dnes pre TASR Arpád Esztergályos z bratislavskej záchranky. U viacerých skolabovaných išlo o kombináciu s nejakou ďalšou diagnózou. "Veľa kolapsov je popoludní, keď sa viac ľudí zdržuje vonku," povedal Esztergályos. Ako podotkol, dnes odpadli mnohí ľudia na zastávkach autobusov, vlakov či verejných priestranstvách.
Prehriatiu sa dá vyhnúť dodržiavaním pitného režimu, nevystavovaním sa priamemu slnečnému žiareniu, najmä nie medzi 11.00 a 15.00 h a ukrývaním sa v chlade a tieni. Dehydratácii sa dá podľa Esztergályosa predísť kombinovaným pitím rôznych vôd a minerálok, vyhýbaním sa močopudným nápojom, ako je káva alebo čaj. Rozhodne odporúča nepiť v horúčavách alkohol.
Kolaps z prehriatia sa prejavuje slabosťou, rýchlym búšením srdca, červenou tvárou aj zvracaním. "Človeka s takýmito príznakmi treba dať do chládku, schladiť ho, pomôže aj prievan, a pomaly postupne mu treba podávať tekutiny," uviedol Esztergályos. Ak už však upadne do bezvedomia, treba hneď zavolať rýchlu zdravotnícku pomoc.
Autor článku: TASR