Príležitosť nazrieť do citlivých a zraniteľných duší pacientov s duševnými problémami od dnešného dňa ponúka v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach putujúca výstava Galérie Nezábudka.
Expozíciu viac ako stovky prác pripravila Liga za duševné zdravie a farmaceutická spoločnosť Pfizer v rámci projektu nazvaného Galéria Nezábudka na cestách. Jeho ideou je priblížiť širokej verejnosti svet psychiatrických pacientov prostredníctvom ich diel, ktoré vznikajú predovšetkým v rámci arteterapie na celom Slovensku. V neposlednom rade ide aj o podporu rozvoja samotnej arteterapie -liečebného postupu, ktorý využíva výtvarný prejav ako hlavný prostriedok poznania a liečby duše človeka.
"Vzhľadom k tomu, že je to umenie tak autentické, ktoré naozaj vyjadruje niekedy tie najintímnejšie a najsúkromnejšie pocity, sme skutočne veľmi radi, že títo pacienti boli vôbec ochotní sa s nami o svoje práce podeliť a oceňujem, že boli schopní nakresliť, ako sa cítia," uviedla pre TASR na vernisáži prednostka I. Psychiatrickej kliniky LF UPJŠ v Košiciach Eva Pálová.
Galéria Nezábudka, ktorá sídli v Lige za duševné zdravie na Ševčenkovej ulici v Bratislave, vystavuje pacientske práce od roku 2004. Od dnes až do 31. júla ju po prvýkrát majú možnosť vidieť aj návštevníci mimo hlavného mesta. Po Košiciach výstava poputuje do Rimavskej Soboty, Žiliny, Trenčína, Banskej Bystrice a Michaloviec.
Prednostka Pálová pripomenula, že psychiatria je na Slovensku stále tabu a oblasť,. o ktorej laická verejnosť veľa nevie. Aj takáto prezentácia diel psychiatrických pacientov môže napomôcť ich lepšej akceptácii. "Prínos výstavy je práve v tom, že vidíme, že sú to ľudia presne s rovnakými trápeniami, problémami, s nájdením možno tej správnej cesty. Ale hlavne ľudia, ktorí sa nevzdávajú, ktorí sa chcú začleniť, chcú ukázať, že niečo dokážu. A ja si myslím, že mnohé tie obrázky by ma potešili aj doma v mojom súkromí," dodala.
Autor článku: TASR