Verejné výdavky na zdravotníctvo vyjadrené v percentách z HDP by nemali mať klesajúcu tendenciu. Je to jeden z bodov navrhovaných téz Programového vyhlásenia vlády (PVV), ktoré šéfovi rezortu Ivanovi Valentovičovi tento týždeň predložilo Združenie zdravotných poisťovní SR (ZZP SR).
Ďalej by podľa ZZP SR štát mal zvýšil platbu na jedného svojho poistenca zo súčasných štyroch aspoň na päť percent z priemernej mzdy v národnom hospodárstve a medziročne ju zvyšovať o jedno percento. Vláda by sa mala zaviazať, že bude podporovať tzv. intersektorálne členenie finančných zdrojov v zdravotníctve. Vláda by mohla daňovo zvýhodniť platby na individuálne zdravotné poistenie.
V prípade, že finančné zdroje nebudú pokrývať celkové výdavky na zdravotníctvo, vláda by mohla pristúpiť k spoplatneniu vybraných typov zdravotnej starostlivosti čiže diagnóz v takom rozsahu, aby zdravotný systém netvoril deficit, radí ZZP.
Vláda by mohla v PVV podporiť obmedzenie solidarity v prípade zneužívania zdravotnej starostlivosti, pri úmyselnom sebapoškodzovaní zdravia alebo nerešpektovaní liečby. ZZP odporúča vláde zákonom zakázať privatizáciu štátom vlastnených zdravotných poisťovní. Tiež radí presadiť také právne prostredie, ktoré zabráni poisťovniam v nehospodárnom nakladaní s finančnými prostriedkami poistencov. Podľa ZZP výška nákladov na prevádzku zdravotných poisťovní mala byť zákonom obmedzená.
Okrem toho vláda by mala považovať zdravotnú starostlivosť o seniorov za jednu zo svojich ťažiskových oblastí, a preto vytvoriť finančné podmienky na zlepšenie poskytovania zdravotnej starostlivosti pre seniorov. Preferovať by mala takú liekovú politiku, ktorá poskytne kvalitné a cenovo dostupné lieky všetkým občanom.
ZZP odporúča tiež transformovať nemocnice na akciové spoločnosti alebo neziskové organizácie, avšak pri zachovaní si plnej kontroly nad štátnymi nemocnicami.
ZZP je presvedčené, že Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou by sa mal zachovať. Po jeho vyše ročnom fungovaní je zrejmé, že jeho kompetencie musia byť prehodnotené. Takisto treba preskúmať spôsob jeho financovania. ZZP sa nedomnieva, že jeho financovanie zo zdrojov zdravotných poisťovní je správne.
Tieto a ďalšie tézy ZZP pripravilo v spolupráci s Asociáciou na ochranu práv pacientov, Asociáciou nemocníc Slovenska, Asociáciou súkromných lekárov SR, Slovenskou komorou iných zdravotníckych pracovníkov, asistentov, laborantov a technikov, Slovenskou lekárskou spoločnosťou, Slovenskou lekárskou úniou špecialistov.
Informáciu TASR poskytol výkonný riaditeľ ZZP SR Eduard Kováč.
Autor článku: TASR