Nárast astmy u detskej populácie v Európe by mohol čiastočne súvisieť s chlórovanou vodou v krytých bazénoch. Belgickí vedci, ktorí porovnávali výskyt astmy u 13 až 14-ročných detí v 21 európskych krajinách, sa domnievajú, že jedným z jej vyvolávajúcich faktorov je vystavenie sa vedľajším produktom chlóru, a to ako vo vzduchu, tak vo vode.
"Rozmach detskej astmy a nárast počtu krytých plaveckých bazénov s chlórovanou vodou v Európe súvisia...," uviedol profesor Alfred Bernard z Katolíckej univerzity Louvain v Bruseli.
Berúc do úvahy ďalšie faktory ako podnebie, belgickí vedci zistili, že detské astma a kýchanie sa zvyšujú od dve až tri percentá s každým ďalším krytým plaveckým bazénom s chlórovanou vodou. Informuje o tom v najnovšom vydaní odborný britský lekársky časopis Occupational and Environmental Medicine.
V západnej Európe je jeden krytý plavecký bazén na každých 50.000 obyvateľov, vo východnej Európe je to na každých 300.000.
Astma je jednou z najbežnejších chronických chorôb a jej výskyt rýchlo stúpa. Počet prípadov astmy, ktorá postihuje dýchanie, stúpol za ostatných 25 rokov v rozvinutých krajinách o vyše 50 percent.
Na celom svete trpí astmou podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie od 100 do 500 miliónov ľudí. A každoročne ich na jej dôsledky 180.000 ľudí zomiera. Medzi rizikové faktory choroby, ktorú je možné dostať pod kontrolu, ale nedá sa vyliečiť, patrí skoré vystavenie sa alergénom ako sú domáce roztoče či tabakový dym a výskyt astmy v rodine.
Belgickí vedci vyzvali v tejto súvislosti na podrobnejšie preskúmanie vplyvu chlórovanej vody na ľudí a pokiaľ ide o astmu, zdôraznili potrebu zlepšenia ventilácie u krytých bazénov.
Autor článku: TASR