Kúpeľná liečba patrí medzi zdravotnú starostlivosť, na ktorú majú pacienti nárok zo zákona. "Či tento nárok vznikol, rozhodne na základe zdravotného stavu ošetrujúci lekár," informuje na svojej webovej stránke zdravotná poisťovňa Dôvera. Lekár môže pacienta zaradiť medzi vážnejšie prípady, teda do kategórie A, alebo medzi menej závažné prípady do kategórie B. Od toho sa odvíja aj výška príspevku poisťovne, keďže liečebný pobyt sa hradí kompletne alebo čiastočne.
Kúpeľná liečba je pokračovaním ambulantnej alebo ústavnej liečby. Poistenec preto musí v predchádzajúcom období absolvovať aspoň krátkodobú liečbu. Pokiaľ lekár rozhodne, že pacient potrebuje kúpeľnú starostlivosť, odporučí mu podľa diagnózy tie najvhodnejšie kúpele. Následne sa podá návrh do poisťovne, ktorá o ňom rozhodne do 30 dní. Pacient nastupuje do kúpeľov potom, čo dostane predvolanie na kúpeľnú liečbu, ktoré si treba pri nástupe zobrať so sebou. Rovnako netreba zabudnúť na preukaz poistenca, oznámenie o schválení liečby a potvrdenie o aktuálnom zdravotnom stave od lekára staré maximálne 14 dní.
Medzi najznámejšie slovenské kúpele patria Piešťany, Trenčianske Teplice a Rajecké Teplice. Medzi obľúbené patria aj Bardejovské kúpele, kúpele Brusno či Sklené Teplice. Na Slovensku je celkovo približne 1600 minerálnych a termálnych prameňov a 25 kúpeľných miest. Liečivé vody pomáhajú napríklad pri znižovaní hladiny cukru v krvi, pri chorobách dýchacích ciest, pri žalúdočných a žlčových ťažkostiach. Síranové alebo sulfátové vody napomáhajú pri liečbe chorôb pečene a pankreasu. Liečivé vody s teplotou vyššou ako 25 stupňov Celzia pomáhajú pri akútnych zápaloch dolných močových ciest a pri obličkových kameňoch. Kúpanie v prameňoch termálnych vôd bolo v minulosti súčasťou náboženských obradov a pripisoval sa im posvätný význam. Termálne pramene v Trenčianskych Tepliciach boli známe už Rimanom. Mesto Trenčín má dôkazy o rímskych légiách, ktoré si tam vybudovali opevnenie a vojenský tábor.
Autor článku: TASR