Doposiaľ 26 detí ochorelo na žltačku v rómskej lokalite Viľčurňa v Spišskej Novej Vsi. Všetky sú hospitalizované na infekčnom oddelení Nemocnice s poliklinikou v Poprade. Infekčné ochorenie najpočetnejšie postihlo deti do piatich rokov.
"Prvé ochorenie sme zaznamenali 30. júna, čiže ide už zrejme o kontaktnú hepatitídu typu A. Postupne bolo zaočkovaných 331 osôb, ktoré prišli do kontaktu s chorými deťmi," uviedla pre TASR riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Spišskej Novej Vsi Elena Gajdošová.
Vilčurňa nie je typickou rómskou osadou. V lokalite je osem bytových domov s 32 bytovými jednotkami a tiež domy s nižším štandardom bývania, ktoré sú napojené na verejný vodovod. Kvôli narastajúcim dlhom Podtatranská vodárenská spoločnosť odstavila dodávku vody. Obyvateľom zostal k dispozícii výtokový stojan (hydrant) so zdravotne nezávadnou pitnou vodou z verejného vodovodu. Lokalita je napojená aj na verejnú kanalizáciu. Žije tam a 730 obyvateľov.
"V ohnisku nákazy robíme v spolupráci s mestom protiepidemické opatrenia. Zabezpečili sme neobmedzenú dodávku pitnej vody napriek dlhom, vyčistenie terénu od množstva odpadu, pravidelne vykonávame hygienické kontroly a do osvety sme zapojili aj rómskych aktivistov," priblížila postup Gajdošová.
Mesto zabezpečilo veľkokapacitné kontajnery na odpad a na vlastné náklady nechalo vyčistiť priestranstvo. Napríklad 14. júla odtiaľ odviezli 4,5 tony odpadu a 18. júla ďalších 9,4 tony.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva skontroloval stav aj v tamojšej materskej škole, ktorá je v súčasnosti v rekonštrukcii a tiež v dvoch predajniach potravín v lokalite Vilčurňa. Podľa riaditeľky neboli zistené žiadne zásadné nedostatky. Pripomenula, že najlepšou prevenciou proti žltačke je osobná hygiena, predovšetkým umývanie rúk pred jedlom a tiež po použití toalety.
Autor článku: TASR