Rakovina krčka maternice je celosvetovo druhý najčastejší nádor žien s vysokou úmrtnosťou. V SR zomrie ročne na ňu asi 120 žien, celkový výskyt je 17 až 20 prípadov a úmrtnosť štyri až päť na 100 tisíc žien. Tie by nemuseli ochorieť, keby u nich zavčasu zistili predrakovinové štádiá a liečili ich.
"Jednoznačne sa dokázalo, že vírusy HPV (Human Papilloma - VIrus, v slovenčine ľudský papillomavírus) sú zodpovedné za vznik rakoviny krčka maternice aj penisu. HPV je najčastejšie sexuálne prenosné vírusové ochorenie. Minimálne polovica sexuálne aktívnych žien a mužov sa ním infikuje počas života. Vírus sa môže prenášať, aj keď nie sú prítomné žiadne príznaky. V súčasnosti je potvrdených asi 100 druhov papilloma vírusov, z nich 30 typov HPV je príčinou infekcií pohlavných orgánov mužov a žien," povedal prezident Spoločnosti za zdravý sexuálny život a podpredseda Slovenskej sexuologickej spoločnosti Ivan Kubiš.
Podotkol, že zatiaľ neexistuje antivirotická liečba proti infekcii HPV. Predchádzať jej možno zotrvávaním v monogamnom vzťahu s neinfikovaným partnerom alebo obmedzením sexuálnych partnerov či používaním kondómov. Rizikovým faktorom je aj fajčenie a oslabenie imunity. "Práve odolnosť voči vírusu HPV je predmetom bádania vedcov v uplynulých 20 rokoch. Novú možnosť prevencie poskytuje vakcína, ktorá zabráni najčastejším a najrizikovejším HPV infekciám. Očkovať by sa mala populácia dievčat aj chlapcov pred začiatkom pohlavného života. Keď už je jedinec infikovaný HPV, očkovanie nedokáže odstrániť infekciu," zdôraznil známy banskobystrický sexuológ Kubiš.
Americký federálny úrad pre kontrolu liekov a potravín (FDA) nedávno schválil kvadrivalentnú HPV vakcínu pre 9 až 26-ročné ženy. Chráni pred štyrmi najčastejšími druhmi HPV (6, 11, 16 a 18). Typy 16 a 18 spôsobujú 70 percent všetkých rakovín krčka maternice, 6 a 11 až 90 percent všetkých genitálnych bradavíc. Ide o prvú vakcínu proti rakovine v histórii. Výskumy potvrdili jej 100-percentnú účinnosť v prevencii HPV infekcie, ktorá má za následok vznik predrakovinových a rakovinových zmien na krčku maternice a ďalej účinkuje v prevencii vzniku genitálnych bradavíc. Testovali ju u 16 až 26-ročných žien. Výsledky potvrdili, že je bezpečná a nemá závažnejšie vedľajšie účinky. V súčasnosti testujú vakcínu u 9 až 15-ročných mužov, konštatoval Kubiš.
Doplnil, že podľa konceptu Národného programu sexuálneho a reprodukčného zdravia SR by bolo optimálne očkovanie obidvoch pohlaví vo veku 10 až 12 rokov z dôvodu nosičstva HPV u mužov.
Autor článku: TASR