Na rýchlom vyhľadaní zlúčenín schopných blokovať činnosť jedného z enzýmov na povrchu vírusu vtáčej chrípky H5N1 sa nedávno podieľal aj Ústav informatiky Slovenskej akadémie vied (ÚI SAV).
Laboratóriá v Ázii a Európe totiž analyzovali až 300 tisíc možných zložiek liekov proti tomuto vírusu pomocou gridových technológií umožňujúcich vysokovýkonné počítanie, ktorými sa zaoberá aj ÚI SAV. Na analýzu možného lieku proti vtáčej chrípke sa takto mohlo za štyri týždne použiť až 2000 počítačov, čo predstavuje 100 rokov práce na jednom počítači.
Grid by sa mohol veľmi zjednodušene nazvať akousi sieťou, ktorá umožňuje pracoviskám používajúcim gridové technológie využívať vo virtuálnom priestore rôzne počítačové zdroje. Jeden z nich poskytuje práve ÚI SAV zapojený do gridovej infraštruktúry projektu EGEE (Enabling Grids for E-scienceE). To je v súčasnosti najväčší projekt na sprístupnenie virtuálnych počítačových pracovísk pre elektronickú vedu. Sústreďujú sa v ňom počítačové zdroje Európy, Ázie, Ameriky a prostredníctvom počítačových sietí združuje expertov z 27 krajín a 70 organizácií.
Súčasťou obrovského virtuálneho počítačového prostredia EGEE s vyše 20 tisíc počítačmi (asi 10 petabytov pamäte) je aj ÚI SAV, ktorý aj napriek ustavičnému zápasu s nedostatkom finančných prostriedkov našiel cesty, ako sa stať jedným z pilierov využitia búrlivého rozvoja gridových technológií vo svete. Významne sa podieľa aj na budovaní servisnej gridovej infraštruktúry, ktorá je pre európsku vedeckú, ale aj priemyselnú komunitu dostupná 24 hodín denne. Dostupnosť obrovského virtuálneho pracoviska, ktorého súčasťou je aj ÚI SAV a rýchlosť, s akou sa budú môcť vedci dostať k potrebným informáciám a ich spracovaniu, umožní získať čas. To môže mať mimoriadny význam najmä v biomedicínskom výskume. Okrem biomedicínskych gridov (virtuálna organizácia BIOMED) sa ÚI SAV sústreďuje aj na výpočtový grid pre veľký hadrónový urýchľovač častíc, ktorý podporuje experimenty časticovej fyziky v rámci virtuálnej organizácie ATLAS. V tejto oblasti sa predpokladá možnosť využiť gridové technológie pre priemysel. Ďalšou možnosťou sú aj simulácie z oblasti prírodných a priemyselných katastrof, napríklad úniku radiácie či chemikálií do ovzdušia, ale aj povodní, tsunami či zosuvov alebo erózie pôdy v rámci virtuálnej organizácie ESR.
Autor článku: TASR