Napriek vysokým teplotám, ktoré dosahovali aj 33 stupňov Celzia, zachraňovali dnes bratislavskí záchranári len šesť ľudí skolabovaných z horúčav.
"Oproti priemeru z minulého týždňa je ich menej," uviedol dnes pre TASR Arpád Esztergályos zo Záchrannej a dopravnej zdravotníckej služby Bratislava. Ako podotkol, ľudia sa asi viac riadia predpoveďami počasia a snažia sa dodržiavať pitný režim. "Trochu určite pomohlo aj krátke ochladenie," dodal.
Kolapsy spôsobuje prehriatie organizmu. Tomu sa dá vyhnúť dodržiavaním pitného režimu, nevystavovaním sa priamemu slnečnému žiareniu a ukrývaním sa v chlade a tieni. S prehriatím je spojená často aj dehydratácia. Ľudia by mali dodržiavať pitný režim a kombinovane piť rôzne vody a minerálky. Mali by sa vyhýbať močopudným nápojom, ako je káva alebo čaj a tiež sladkým malinovkám.
Kolaps z prehriatia sa prejavuje slabosťou, rýchlym búšením srdca, červenou tvárou aj zvracaním. "Človeka s takýmito príznakmi treba dať do chládku, schladiť ho, pomôže aj prievan, a pomaly postupne mu treba podávať tekutiny," uviedol Esztergályos. Ak už však upadne do bezvedomia, treba hneď zavolať rýchlu zdravotnícku pomoc.
Autor článku: TASR