Až 60.000 ľudí ročne zomrie v celosvetovej relácii na následky privysokých dávok ultrafialového žiarenia. Životy mnohých z nich sa dali zachrániť relatívne jednoduchými ochrannými opatreniami.
Tieto informácie zverejnila dnes v Ženeve Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), podľa ktorej sú to závery vôbec prvej systematickej analýzy zaťaženia zdravia občanov na celej planéte ultrafialovým žiarením.
V malých dávkach je táto súčasť slnečného žiarenia aj podľa WHO dôležitý, pozitívny faktor pri tvorbe životne dôležitého D vitamínu, vo väčších množstvách môže však viesť k vážnemu poškodeniu pokožky i zraku.
Až do 90 percent prípadov rakoviny kože priamo súvisí s priveľkými dávkami ultrafialového žiarenia, ktoré prispieva k starnutiu pokožky, spôsobuje úpaly, herpesy perí a rôzne ochorenia očí, zriedkavo aj nádorové.
"Všetci potrebujeme trocha slnka, ale primnoho z neho môže byť nebezpečné, ba až smrteľné," vyhlásila riaditeľka WHO pre životné prostredie a verejné zdravotníctvo Maria Neira.
Za primerané, jednoduché spôsoby ochrany pred priveľkými dávkami spomínaného žiarenia označila WHO minimalizáciu pobytu ľudí na slnku v poludňajšom čase, ale aj v soláriách, pobyt v tieni, ďalej klobúky, ochranné odevy a slnečné okuliare, ako aj kozmetiku s ochranným faktorom minimálne 15.
Autor článku: TASR