Približne traja zo štyroch mužov po päťdesiatke majú problémy s prostatou. Unikátnym spôsobom ju liečia v Brne slovenský lekár Igor Motil a jeho český kolega Martin Drábek. Využívajú pri nej bipolárnu rádiofrekvenčnú termoterapiu. Liečba teplom, pri ktorej neuvedú pacienta do anestézie, je veľmi šetrná a približne po hodine od jej skončenia môže pacient opustiť ordináciu.
"Metódu Turf a prístroj Twempro používame od septembra minulého roku. Záujem o tento spôsob liečby je nielen v Česku, ale už aj na Slovensku. Vlani sme počas troch mesiacov odoperovali 32 pacientov, v januári ďalších deviatich, pričom dvaja z nich boli Slováci," uviedol pre TASR urológ Igor Motil. Najmodernejším prístrojom, zatiaľ jediným v Česku, chcú ročne v Brne odoperovať najmenej sto pacientov. Termoterapia je vhodná na liečbu stredne zväčšenej prostaty a nie je žiadnym experimentom, vo svete sa používa už približne 20 rokov. Do prostaty sa pomocou trubice - katétra - privedie teplota asi 53 stupňov Celzia a jej pôsobením sa žľaza zmenší. Výhodou tejto liečby je okrem iného aj to, že cielene zasahuje orgán bez toho, aby sa poškodilo okolité tkanivo, dodal Motil z brnenského zdravotníckeho zariadenia Uroclinic.
Úspešnosť liečby prostaty rádiofrekvenčnou bipolárnou termoterapiou je podľa svetových štúdii približne 93 percent. Pacienti najneskôr do troch mesiacov pocítia výrazne zmenšenie svojich ťažkostí a zbavia sa ich v priemere na 5 až 7 rokov, v niektorých prípadoch je však potrebné zákrok zopakovať. Zákrok stojí približne 15 tisíc českých korún, čo je podľa Motila šesťkrát menej ako vo svete. "Nepopierame doterajšie spôsoby liečby prostaty a to či už liekmi alebo operačným zákrokom, pretože pre každého pacienta sa hodí iný spôsob liečby. Termoterapia ich vhodne dopĺňa a je výhodná aj na liečbu chronického zápalu prostaty," konštatoval Motil.
Autor článku: TASR