Dojčené dieťa v rozvojových krajinách má oproti nedojčenému trikrát väčšie šance prežiť. Vyhlásil to UNICEF pri príležitosti Svetového týždňa dojčenia, ktorý si pripomínajú v 120 krajinách sveta v prvom augustovom týždni.
Cieľom tejto osvetovej akcie je dosiahnuť, aby deti boli prvých šesť mesiacov života výlučne dojčené. Materské mlieko deťom dodáva potrebné živiny, ochranu pred smrteľnými chorobami, ako je zápal pľúc, a podporuje ich rast a vývin. Ďalšie dojčenie po šiestom mesiaci až do dvoch rokov dieťaťa a neskôr, kombinované s vhodnou a neškodnou stravou, je pre zdravie ratolesti optimálne.
Hoci v rozvojovom svete miera dojčených detí narastá, odhaduje sa, že 63 percent detí nie je v prvom polroku svojho života primerane živených materským mliekom. V dôsledku toho milióny detí vstupujú do života už od začiatku znevýhodnené.
UNICEF v snahe zabezpečiť deťom najlepší možný štart do života pracuje s mladými matkami na celom svete, aby svojim deťom dokázali poskytnúť optimálnu výživu. Deti sú napríklad vážne ohrozené najmä hnačkovými ochoreniami v lokalitách, kde došlo k živelným katastrofám a kde nie je dostatok neškodnej vody. Najmä vtedy je dojčenie dôležité a dokáže zachrániť dieťaťu život.
Svetový týždeň dojčenia si pripomína v tomto roku tiež 25. výročie prijatia Medzinárodného kódexu marketingu náhrad materského mlieka. Tento kódex zakazuje propagáciu a agresívny marketing materského mlieka, detských fliaš a cumľov. Aj keď od prijatia kódexu došlo k určitému pokroku, stále v mnohých krajinách je zisťovanie jeho porušenia nedostatočné.
Väčšina európskych krajín si však Svetový týždeň dojčenia pripomína v prvom októbrovom týždni spolu so Svetovou alianciou dojčenia a Svetovou zdravotníckou organizáciou.
Autor článku: TASR