Veľká Británia si vyvíja nebezpečnú závislosť na alkohole, varovali dnes odborníci z oblasti verejného zdravia. V krajine je na vzostupe flámovanie a neviazané pitie a Briti už dávno prestali byť národom, ktorý si rád sadne k neškodnému pivku.
Tieto alarmujúce zistenia vyplývajú zo spoločného výskumu Centra verejného zdravia pri liverpoolskej Univerzite Johna Mooresa a Severozápadného observatória verejného zdravia, ktorý sa uskutočnil v rokoch 2004 až 2006.
Výskum odhalil, že 18,2 percenta dospelých Angličanov sa raz alebo i viackrát za týždeň oddáva neviazanému hýreniu a pitiu, ktoré až dvojnásobne prekračuje odporúčanú mieru.
Najväčší pijani žijú na severovýchode a severozápade, kde do tejto kategórie spadá až 23 percent dospelých. Na juhu Anglicka je to 16 percent. Pijani zo severu sú omnoho častejšie závislí na alkohole, hospitalizovaní pre problémy súvisiace s pitím a dokonca zomierajú mladší než ich krajania na juhu.
Podľa vedúcej predstaviteľky skupiny Alcohol Concern je najväčším problémom skutočnosť, že Briti nechápu, ako piť bezpečne. Mnohí si myslia že problém alkoholizmu a jeho škodlivých dôsledkov na organizmus sa týka len ťažkých alkoholikov, avšak skutočnosť je taká, že stačí, ak človek pravidelne pije alkohol mierne nad odporúčanú mieru, pripomína Srabani Senová. Podľa nej by vláda mala zabezpečiť riadnu osvetu a vzdelávanie o alkohole a jeho dôsledkoch na zdravie.
Hoci v ostatných rokoch sa urobil významný pokrok v znížení úmrtnosti na srdcové a rakovinové ochorenia, alkohol v Británii naďalej zostáva jednou z najhlavnejších príčin ohrozujúcich verejné zdravie.
Autor článku: TASR