Nemocničné infekcie - nozokomiálne nákazy vznikajú počas pobytu pacienta v zdravotníckom zariadení, môžu sa však prejaviť až po príchode do domáceho ošetrenia. Ako príklad uviedol dnes pred novinármi epidemiológ Rastislav Maďar z Jeseniovej Lekárskej fakulty v Martine hepatitídu B, ktorá sa prenáša pri invazívnych výkonoch a má inkubačnú dobu až 150 dní.
Medzi rizikové faktory vzniku nákaz Maďar zaradil oslabený imunitný systém pacienta či invazívne výkony ako operácie, ale aj mikroorganizmy, ktoré sú odolné aj voči stále novým druhom antibiotík.
Je dôležité, aby sa nemocničné nákazy sledovali, lebo ohrozujú zdravie a životy pacientov, predlžujú dĺžku hospitalizácie a zvyšujú náklady na liečbu. Eliminovať ich celkom nemožno, ale je možné im predchádzať, napr. umývaním rúk po každom vyšetrení pacienta a ich utieraní do jednorazového materiálu. Pred vyšetrením pacienta s oslabenou imunitou by si zdravotník mal ruky nielen umyť, ale i dezinfikovať a podobne.
Vo vyspelých krajinách dochádza k ich vzniku v priemere u 6 až 8 percent hospitalizovaných pacientov, v rozvojových krajinách je to ešte viac. Zdravotnícke zariadenia v SR hlásili za uplynulý rok v priemere 0,47 percenta nozokomiálnych nákaz, čo je podľa Maďara nereálne.
Epidemiológ upozornil na to, že pri zavádzaní úsporných opatrení v zdravotníckych zariadeniach sa často šetrí na hygienickej prevencii. Odborníci si však uvedomujú, že takéto šetrenie napr. v nemocniciach sa nemusí vyplatiť.
Autor článku: TASR