Hlavným nepriateľom hladkej, rovnomerne pigmentovanej pokožky bez cievok a vrások je slnko. Slnečné žiarenie, presnejšie jeho ultrafialová zložka je zodpovedná asi za 90% starnutia pleti . Napríklad v klinických štúdiách sa zistilo, že 10-15 minútové vystavenie sa slnku vytvára predpoklady na predčasný vznik vrások. Kolagén-hlavná väzivová zložka kože sa neustále tvorí a odbúrava. A i takýto krátky okamih strávený na slnku zapríčiní to, že odbúra viacej kolagénu ako sa ho vytvorí. Ale spomínaných 10-15 minút na slnku trávime na slnku takmer každý deň, už len cestou do práce či na nákupy.A preto bežné denné krémy na tvár od renomovanejších výrobcov obsahujú sun protecting factor 10 až 15.Treba zdôrazniť, že sa jedná o prípravky na každodenné použitie, nie sú určené na dlhodobý pobyt na slnku.
Najdôležitejšou zložkou starostlivosti o kožu počas leta by mala byť dôsledná ochrana pred ultrafialovým žiarením. Nechodiť na slnko v čase od 11 do 15 hodiny, pobyt v tieni, oblečenie do maximálne možnej miery kryjúce kožu, atď.
Z ochranných prípravkov proti slnečnému žiareniu by sme mali používať čo najúčinejšie.Čiže číslo SPF by malo mať hodnotu 50 a viac. Toto číslo udáva mieru ochrany prípravku pred B zložkou ultrafialového žiarenia a teda stupeň ochrany pred spálením, prejavujúcim sa dobre známym začervenaním kože, prípadne i vznikom pluzgierikov.
V našich podmienkach pri správnej aplikácii ochranného prostriedku pred slnkom môže zabrániť spáleniu i prípravok s podstatne nižším faktorom, ale určite trakýto prípravok nezabráni poškodeniu kože prejavujúcim sa neskôr, t.j. predčasné starnutie.
Donedávna sa na ochranných krémoch pred slnkom neudával stupeň pred A časťou ultrafialového žiarenia, spôsobujúceho najmä urýchlený vznik vrások na koži vystavenej slnku.
V neskoršom veku A a B časť žiarenia zodpúovedá za prejavy starnutia-pigmentové škvrny resp. farebnú nejednotnosť kože a urýchlený vývoj rozšírených cievok na slnkom poškodenej koži.
Samozrejme obe zložkz ultafialového žiarenia A i B sú karcinogénne. Pravdepodobnosť vzniku nemelanómového onkologického ochorenia kože stúpa s každou dávkou UV žiarenia absorbovaného kožou.Takže aj z tohto hľadiska je namieste používať čo najúčinejšie ochranné prípravky pred slniečkom.
Ochranný prípravok pred UV žiarením by sa mal nanášať v dostatočnom množstve, čo sa v praxi dosiahne natretím kože 30 minút pred expozíciou na slnku a tesne pred ňou.
Postupne potom stupeň ochrany deklarovaný na obale začne klesať.Môže to byť spôsobené menej kvalitným prípravkom, ktorý je na slnečnom svetle nestabilný, alebo sa prípravok postupne z kože odstraňuje, napor. pri hre detí v piesku, trením uterákom, nadmerným potením.
Ochrana pred slnkom klesá i pri pobyte vo vode. Ako water resistant sa označujú prípravky ktorých SPF neklesnepod 50% po 40 minút kúpania.
Nutnosť opakovaného nanášania ochranného prípravku súvisí s druhom prípravku, dĺžkou pobytu na slnku a vykonávanou aktivitou.
Dôležitosť ochrany pred slnkom podčiarkuje i fakt, že ochranné prípravky sú v USA považované za lieky a predpisuje ich lekár.
Autor článku: MUDr. Rastislav Vrabec