Hygienici zakázali kúpanie na prírodnom kúpalisku Delňa v okrese Prešov kvôli prekročeniu medzných hodnôt niektorých mikrobiologických ukazovateľov kvality vody. Zákaz kúpania vydali pre zlú kvalitu vody aj pre Krupinu - Tepličky.
Na ostatných sledovaných prírodných a umelých kúpaliskách sa situácia počas tohto týždňa nezmenila. Tie, ktoré majú povolenie, boli v prevádzke. "Vzhľadom na charakter počasia zaznamenali prakticky všetky kúpaliská okrem termálnych minimálnu až nulovú návštevnosť," informoval riaditeľ Úradu verejného zdravotníctva SR Ivan Rovný. Naďalej platí zákaz v lokalitách: Ružín – západ v okrese Gelnica, Čaňa pri Košiciach, v nitrianskom okrese Veľký Cetín, Vráble, Jelenec, Veľké Kozmálovce pri Leviciach, Komjatice pri Nových Zámkoch, Duchonka pri Topoľčanoch. V trnavskom kraji je kúpanie len na vlastné nebezpečie v Hurbanove-Bohatej, Apáli a Kave v Komárne, Hrudky-Bukovej, Suchej nad Parnou a Čereneci Vrbové.
V 32. kalendárnom týždni bolo v prevádzke 150 umelých kúpalísk so 409 bazénmi, povolenie na prevádzku kúpaliska si vybavuje osem kúpalísk s 18 bazénmi. Až 35 kúpalísk s 62 bazénmi o povolenie na prevádzkovanie nepožiadali, respektíve im ho nemohli vydať. V Lučenci vybudovali nové umelé kúpalisko pre 600 návštevníkov, rozhodnutie k jeho sprevádzkovaniu vydali 4. augusta. Vo viacerých kúpaliskách našli améby - meňavky, ktoré spôsobujú hnačky, poruchy trávenia. Práve preto vydali na letnom kúpalisku v Sabinove v rekreačnom a plaveckom bazéne zákaz kúpania až do zabezpečenia zdravotne vyhovujúcej vody. Meňavky našli aj vo dvoch bazénoch Plážového kúpaliska v Banskej Bystrici, Dolnej Strehovej v okrese Veľký Krtíš, Letnom kúpalisku v Topoľčanoch, Krytej plavárni v Topoľčanoch, kde nariadili čistiace opatrenia. Po rozboroch vody museli od 7. augusta začať kvôli amébam robiť opatrenia aj na termálnom kúpalisku Podhájska v okrese Nové Zámky.
Čo sa týka prírodných kúpalísk, v Bratislavskom kraji na základe vývoja kvality vody v jazere Malé Leváre vydali 4. augusta nariadenie na osadenie výstražných tabúľ. V Banskobystrickom kraji je naďalej nevyhovujúca kvalita vody v Dolnohodrušskom jazere kvôli riasam. V Trenčianskom kraji pri odbere vody z Kanianky zistili zvýšený výskyt siníc a rias, starosta musí jej okolie označiť tabuľami. Kúpanie na Oravskej priehrade je stále na vlastné nebezpečie, aj keď už odobraté vzorky nehovoria o výskyte enterokokov. Aktuálne informácie o prevádzke kúpalísk v letnej turistickej sezóne 2006 sú pravidelne aktualizované na www.uvzsr.sk. Odbery v lete robia hygienici v dvojtýždňových intervaloch, na umelých kúpaliskách sledujú 24 ukazovateľov kvality vody, v prírodných lokalitách 30.
Autor článku: TASR