Výzvami na dlhodobú stratégiu boja proti vírusu HIV, vývoj nových liekov a väčšie financovanie sa v Toronte začala dosiaľ najväčšia, v poradí 16. medzinárodná konferencia o AIDS.
Výkonný riaditeľ Programu OSN pre boj proti AIDS (UNAIDS) Peter Piot pri otvorení konferencie v nedeľu večer uviedol, že koniec AIDS "je v nedohľadne". Štvrťstoročie od prvých zaznamenaných prípadov HIV ide podľa neho najmä o odstránenie podstatných príčin tohto ochorenia: chudoby, diskriminácie, strachu pred homosexualitou a útlaku žien.
Na konferencii, ktorá potrvá do piatka, sa zišlo približne 24.000 účastníkov z celého sveta, vrátane zástupcov humanitárnych a mládežníckych organizácií, univerzít, výskumných inštitútov, náboženských organizácií či agentúr OSN.
Jednou z hlavných tém je zabezpečenie univerzálneho prístupu k už existujúcim liekom a preventívnym programom pre všetkých, ktorí to potrebujú. Okolo 90 percent z nich žije v chudobných krajinách, kde potrebné lieky dostane len pätina ľudí trpiacich AIDS.
Podľa UNAIDS bude v budúcom roku na boj proti AIDS potrebných približne 18 miliárd dolárov, v roku 2008 sa táto suma zvýši na 22,1 miliardy dolárov.
Jednou z najdôležitejších úloh je okamžite zdvojnásobiť financovanie výskumu mikrobicídov, uviedol Piot. Mikrobicídy sú gély alebo krémy, ktoré majú chrániť pred vírusom HIV ženy v prípade, ak nedokážu muža prinútiť k používaniu prezervatívov.
V Toronte sa pred konferenciou zišli ľudia trpiaci AIDS a ich opatrovatelia na protestnom pochode s cieľom poukázať na výzvy na väčšiu pomoc pre 40 miliónov nakazených. "Univerzálny prístup k liečbe je možný - teraz, nie neskôr," uvádza petícia protestujúcich.
K účastníkom konferencie patria aj osobnosti ako je bývalý americký prezident Bill Clinton či zakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates s manželkou Melindou, ktorých nadácia patrí k najväčším financovateľov projektov v oblasti AIDS.
Autor článku: TASR