Už takmer 100 miliónov amerických dolárov sa zatiaľ preinvestovalo do výstavby Cyklotrónového centra (CC) v bratislavskej Karlovej Vsi.
Cyklotrón ako kruhový urýchľovač sa najčastejšie využíva na výrobu izotopov pre diagnostiku onkologických ochorení, ktoré patria medzi najzávažnejšie. V areáli Slovenského metrologického ústavu je ukončená prvá etapa, v ktorej vybudovali tri samostatné veľké celky. CC sa stavia ako multidisciplinárny komplex najmä z finančných prostriedkov získaných v rámci deblokácií dlhu ruskej federácie voči SR.
"Teraz začíname s druhou etapou, kde opäť formou dodávky na kľúč pribudne pavilón pre hlavný urýchľovač, čo bude srdce centra," potvrdil dnes pre TASR poradca pre CC Ján Ružička z Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR.
Vybudovanie pavilónu sa plánuje do konca roka 2007, čím sa uzavrie čerpanie z celkovej deblokácie takmer 140 miliónov USD. Podľa Ružičku sa táto deblokácia sa využíva na vysoko humánne ciele, a nielen v zdravotníctve má široké uplatnenie. "Urýchľovač sa dá využívať 30 rokov a nie ako lietadlá alebo iné tovary s krátkou životnosťou, ktoré by sme získali z deblokácie," zdôvodňuje Ružička.
Vo vybudovanom PET-centre komplexu je malý urýchľovač Cyclone 18/9 na výrobu izotopov, ktoré už nemusíme dovážať zo zahraničia. Okrem iných našich zdravotníckych zariadení PET-centrum využíva aj prvé regionálne pracovisko CC, ktoré vzniklo pri Internej klinike Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku. Je vybavené špičkovou gama PET kamerou s počítačovým tomografom a vykonáva vyšetrenia perfúzie myokardu, mapovanie receptorov sympatika na srdci či viabilitu srdcového svalu. Ním sa významne zlepšila diagnostika kardiovaskulárnych aj iných ochorení v stredoslovenskom regióne.
Strategický zámer na realizáciu projektu CC schválila vláda SR v roku 1996. O tri roky neskôr aj jeho realizáciu, ktorou bol poverený Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR. Gestorom využitia projektu v spoločenskej a hospodárskej praxi je ministerstvo školstva, no výrazne sa na ňom podieľajú aj ministerstva zdravotníctva, obrany, životného prostredia, hospodárstva, výstavby a regionálneho rozvoja, tiež Úrad jadrového dozoru SR a Slovenská akadémia vied. V Národnom strategickom referenčnom pláne na roky 2007 až 2013 môže byť schválené pokračovanie projektu formou trvalo udržateľného rozvoja regiónov Slovenska. Na túto tretiu etapu chcú využiť prostriedky eurofondov a inovovať napríklad 14 pracovísk nukleárnej medicíny v slovenských mestách.
Podľa Ružičku vďaka deblokácii ruského dlhu máme základ, ktorým sme sa zaradili medzi najprogresívnejšie krajiny sveta, pretože využitie nukleárnej vedy je prospešné v rôznych odvetviach národného hospodárstva. "Žiadna vláda v okolitých štátoch nedala a ťažko dá v blízkej budúcnosti z vlastných zdrojov úvodných vyše 100 miliónov dolárov na takýto projekt," dodal Ružička.
Autor článku: TASR