Diskusiu o budúcnosti Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) Bratislava, konkrétne pracovisku na Antolskej v Petržalke, začali dnes jeho zamestnanci na verejnom zhromaždení. Zvolalo ho Lekárske odborové združenie (LOZ) v Petržalke z iniciatívy viacerých zamestnancov tohto zdravotníckeho zariadenia.
Člen petičného výboru Tibor Barta informoval, že pripravujú text petície, v ktorej sa budú môcť zamestnanci vyjadriť, či by chceli, aby sa petržalské pracovisko odčlenilo od FNsP Bratislava a ekonomicky hospodárilo samostatne tak ako pred pár rokmi. Konštatoval, že ekonomické hospodárenie súčasnej FNsP je neprehľadné a bolo by treba urobiť seriózny ekonomický audit celej FNsP.
V súčasnosti na texte petície pracujú právnici, aby ju nebolo možné spochybniť. Zamestnanci by ju mohli mať k dispozícii na budúci týždeň, povedal Barta.
Predseda LOZ v Petržalke Juraj Čierny konštatoval, že petičná aktivita nie je iniciatívou ani štrajkového výboru, ani odborov, ale zamestnancov pracoviska na Antolskej.
Člen petičného výboru Július Kotzig poukázal na to, že sa s petržalskou nemocnicou po pričlenení do jedného subjektu FNsP Bratislava zaobchádzalo ako s "nechceným bratom". Kedysi fungovala a poskytovala komplexnú zdravotnú starostlivosť, kým v súčasnosti je jej činnosť obmedzená, upozornil Kotzig.
Zástupca Slovenskej lekárskej komory Ernest Sivík poukázal na to, že v súčasnosti má Antolská 500-miliónový dlh, kým pred jej pričlenením do FNsP Bratislava bolo toto zariadenie ziskové. V čase pričlenenia jej zisk bol vyše 40 miliónov korún. Podľa jeho názoru, takéto odčlenenie by sa nemalo realizovať unáhlene, lebo by sa mohlo zariadeniu skôr poškodiť. Odčlenenie by sa malo seriózne pripraviť a uskutočniť etapovite. Je za to, aby sa k odčleneniu vyjadrili aj ostatné nemocnice na Kramároch, Mickiewiczovej a v Ružinove pričlenené do jedného subjektu, aby bol postup jednotný.
Milan Profant konštatoval, že pred pričlenením nemocnice na Antolskej do jedného subjektu bola výborne fungujúce zariadenie. Je presvedčený, že tento fakt by nikto nespochybnil. Poukázal na to, že po prijatí zdravotníckych zákonov a v súčasnosti je iná situácia. Spoločný postup jednej silnej FNsP pri vyjednávaní so zdravotnými poisťovňami ako aj s Lekárskou fakultou UK a Slovenskou zdravotníckou univerzitou je skôr prínosom. Pred odčlenením sa prihovára za realizáciu ekonomického auditu celej FNsP.
Predseda celoslovenského LOZ Marian Kollár konštatoval, že takýto krok treba pripraviť, správne načasovať a legislatívne ho podporiť. Keďže je predsedom LOZ na pracovisku Mickiewiczova, zvolá zhromaždenie, aby o tejto iniciatíve informoval tam pôsobiacich zamestnancov.
Členmi petičného výboru sú lekári Július Kotzig, Tibor Barta, Daniela Pivarníková, Juraj Čierny, Irina Šebová a komunikáciu s médiami bude mať Margaréta Horáková.
Autor článku: TASR