Počet obéznych ľudí celosvetovo prekonal počet ľudí trpiacich hladom. Pre riešenie problému obezity sú naliehavo potrebné ekonomické opatrenia, uviedol americký profesor Barry Popkin na medzinárodnej konferencii v Austrálii.
Podľa profesora výživy na Univerzite Severnej Karolíny sa transformácia "hladujúceho sveta na obézny odohrala dramaticky rýchlo" v dôsledku globálnych zmien v stravovaní - presunu od obilnín k živočíšnym produktom a rastlinným olejom.
Zmeny v stravovaní spolu s poklesom telesnej aktivity vytvorili svet, v ktorom sa obezita stala väčším zdravotným problémom než podvýživa, uviedol Popkin tento týždeň na konferencii Medzinárodnej asociácie poľnohospodárskych ekonómov.
"Realitou je, že celosvetovo existuje oveľa viac obezity než podvýživy," povedal Popkin vo vystúpení. Zmeny podľa neho demonštruje Čína, kde čoraz viac ľudí konzumuje stravu s vysokým obsahov tukov a vedie sedavý životný štýl - pracuje v kanceláriách, sleduje televíziu a jazdí na autách.
Vlády by mali uvažovať o tom, ako zlacniť zdravé potraviny a riešiť tak problém obezity, dodal Popkin.
Barry Senauer, profesor aplikovanej ekonómie na Univerzite v Minnesote, však uviedol, že zdanenie potravín s vysokým obsahom tuku by v krajinách ako USA nebolo politicky prijateľné. K zvýšeniu fyzickej aktivity a zníženiu obezity u Američanov by podľa neho skôr viedli menej priame stimuly, napríklad zvýšenie nákladov cestovania autom a podpora využívania verejnej dopravy.
"Obezita a nadváha sa sebou prinášajú závažné riziko chronických chorôb... a úprava domácej politiky tak, aby podporovala menej sedavý životný štýl, je doslova otázkou života a smrti," vyhlásil Senauer.
Autor článku: TASR