Ústav experimentálnej onkológie Slovenskej akadémie vied slávi 60. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti organizuje spolu s Nadáciou Výskum rakoviny medzinárodnú konferenciu s názvom Rakovina 2006: Od výskumu molekulárno-biologických procesov k terapii šitej na mieru. Uskutočni sa od 20. do 24. augusta v kongresovom centre Academia vo Vysokých Tatrách v Starej Lesnej.
Hlavnou témou konferencie je výskum molekulárno-biologických procesov nádorovej bunky, ktorý je predpokladom pre individualizovanú liečbu. Inak povedané, liečbu šitú na mieru pacienta, ktorá je hlavnou líniou budúcnosti v boji proti rakovine.
Podľa riaditeľa ÚEO SAV Čestmíra Altanera nádor každého pacienta má väčšinou unikátne genetické a biochemické vlastnosti, preto je liečba taká komplikovaná a často neúspešná. Nevyhnutným predpokladom na dosiahnutie ďalšieho pokroku v prevencii, diagnostike a liečbe rakoviny je iba kvalitný molekulárno-biologický, genetický a biochemický výskum, ktorého výsledky sa budú aplikovať do klinickej praxe.
O konferenciu prejavilo záujem 120 účastníkov z 15 štátov sveta. "Hviezdou konferencie bude onkológ Andy Futreal z pracoviska Wellcome Trust Sanger Institute vo Veľkej Británii, ktorý oboznámi účastníkov s najnovšími výsledkami unikátneho projektu genómu nádorovej bunky. Medzi ďalšími pozvanými sú vedecké kapacity z USA, Veľkej Británie, zo Švajčiarska, z Fínska, z Nórska, Holandska a ďalších štátov.
Podľa Altanera viacerí vedci v minulosti spolupracovali, alebo v súčasnosti spolupracujú s pracovníkmi Ústavu experimentálnej onkológie SAV.
Záštitu nad podujatím prevzali prezident S Ivan Gašparovič a predseda Slovenskej akadémie vied Štefan Luby.
Autor článku: TASR