Väčšina z názorov a mýtov o konzumácii alkoholu sú rozprávky. Domnieva sa to rakúsky psychiater Reinhard Haller, ktorý tvrdí, že stále viac ľudí sa nesprávne dodržiava ľudových a osvedčených názorov na pitie alkoholu a na jeho účinky.
Nesprávne je podľa neho tvrdenie, že keď niekto veľa konzumuje mastnej stravy, tak znesie aj viacej alkoholu. "Kto je veľa pred pitím, tomu akurát promile stúpa pomalšie," zdôraznil psychiater.
Neplatí ani názor, že pohybom sa dá alkohol vypotiť. "Odbúranie alkoholu na 95 percent prevezme pečeň. Za hodinu sa odbúra v priemere od 0,1 do 0,2 promile. V skutočnosti maximálne päť percent alkoholu, ktoré prevezme koža, nehrá v praxi žiadnu rolu," tvrdí lekár s tým, že žiadna studená sprcha nepomôže.
Nesúhlasí ani s názorom, že po krátkom spánku sa dá piť znovu alkohol. V spánku sa podľa neho odbúra od 0,1 až po 0,2 promile alkoholu za hodinu. "Trvá približne desať hodín, dokiaľ sa odbúra aspoň jedno promile," dodáva.
Za nesprávne pokladá aj tvrdenia, že alkohol udržuje teplo a že alkohol je dobrý na spanie. Konzumácia alkoholu síce vedie k tomu, že človek skôr zaspí, ale kvalita spánku je vtedy oveľa nižšia. "Kto si myslí, že svoje problémy vylieči pitím, tak okrem iného riskuje, že sa rýchlo môže stať závislým," varuje Haller.
Jeden mýtus je podľa tohto experta správny - alkohol zabíja mozgové bunky. Za jeden večer "pitky" stratí človek odhadom od 20.000 do 30.000 mozgových buniek. Okrem toho alkohol negatívne vplýva na komunikáciu medzi nervovými bunkami, čo sa negatívne prejavuje na celkovej komunikácii a pamäti.
Autor článku: TASR