Vyše stovka odborníkov z pätnástich krajín bude diskutovať o rakovine oddnes do štvrtku na medzinárodnej konferencii v Kongresovom centre Academia v Starej Lesnej na úpätí Vysokých Tatier.
Nosnou témou podujatia je výskum molekulárno-biologických procesov nádorovej bunky, ktorý je predpokladom pre individualizovanú liečbu, teda terapiu "šitú na mieru pacienta". Takýto prístup je hlavnou líniou budúcnosti v boji proti rakovine.
Podľa organizátorov konferencie má nádor každého pacienta v značnej miere unikátne genetické a biochemické vlastnosti, preto je liečba taká komplikovaná a často neúspešná. Predpokladom ďalších pokrokov v prevencii, diagnostike a liečbe rakoviny je kvalitný molekulárno-biologický, genetický a biochemický výskum, ktorého výsledky budú aplikované do klinickej praxe.
O najnovších výsledkoch výskumu budú hovoriť na podujatí odborníci z USA, Veľkej Británie, Švajčiarska, Fínska, Nórska, Dánska, Belgicka, Poľska a Česka. Viacerí z nich spolupracovali alebo spolupracujú s pracovníkmi Ústavu experimentálnej onkológie Slovenskej akadémie vied (SAV), ktorý si pripomína v tomto roku 60. výročie vzniku. Konferenciu organizuje pri príležitosti jubilea spoločne s Nadáciou Výskum rakoviny.
Autor článku: TASR