Prípad závažného akútneho respiračného ochorenia (SARI) zaevidoval v uplynulom týždni banskobystrický Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ), ktorý zbiera údaje o chorobnosti za celý Banskobystrický kraj. Išlo o ženu vo veku 70 rokov s viacerými rizikovými faktormi, pričom pacientka nebola zaočkovaná proti chrípke. Z virologického vyšetrenia však nebola potvrdená chrípka typu A H1N1. TASR o tom informovala hovorkyňa RÚVZ Mária Tolnayová.
V šiestom kalendárnom týždni evidoval banskobystrický RÚVZ v absolútnych číslach takmer 7000 chorých na akútne respiračné ochorenia (ARO), čo predstavuje prepočítanú chorobnosť 1927 na 100.000 obyvateľov. "Aktuálny výskyt chrípky a jej podobných ochorení je v absolútnych číslach 1014 prípadov, čo je chorobnosť 283 prípadov na 100.000 obyvateľov," uviedla hovorkyňa.
Tento región sa tak opäť dostal aktuálnym výskytom týchto ochorení medzi prvé kraje v chorobnosti v SR. Na základe analýz z hlásení 63 % lekárov pre deti a dorast a 51 % lekárov prvého kontaktu pre dospelých, je v kraji v medzitýždňovom porovnaní takmer o 10,5 percenta vyšší výskyt na ARO a o vyše 13 percent vyšší výskyt chrípky a jej podobných ochorení.
V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška je však výskyt týchto ochorení v prípade ARO približne o tretinu nižší, v prípade CHPO je výskyt nižší až o 57 percent.
Najvyšší počet chorých na rôzne respiračné choroby je v absolútnom vyjadrení v okrese Rimavská Sobota - až 1016 chorých. Lučenec (840), Banská Bystrica (834). Pomerne vysoká chorobnosť je aj v okresoch Veľký Krtíš, Poltár, Žiar nad Hronom, Brezno a Žarnovica.
Chrípka a jej podobné ochorenia najviac postihli obyvateľov okresov Veľký Krtíš, Lučenec, Banská Bystrica a Banská Štiavnica.
Z hľadiska veku ochorenia na ARO aj CHPO najviac postihujú vekovú ekonomicky aktívneho obyvateľstva, nasleduje veková skupina detí základných škôl (šesť až 14-ročných) a skupinu najmenších do šiestich rokov. Najmenej prípadov ARO aj chrípky sa vyskytuje medzi seniormi.
„Chrípka každoročne spôsobí na Slovensku niekoľko tisíc ťažkých komplikácií – zápal pľúc, zápal priedušiek, zápal prínosových dutín, zápal stredného ucha, neurologické ochorenie, z ktorých mnohé vyžadujú hospitalizáciu. Tieto ochorenia môžu mať trvalé zdravotné následky. Najčastejšie je potrebné na chrípku hospitalizovať deti mladšie ako dva roky a starších ľudí nad 60 rokov. Chrípkové ochorenie by preto ľudia nemali podceňovať a každé chrípkové a chrípke podobné ochorenie by mali vyležať a adekvátne liečiť pod dozorom lekára,“ zdôraznila vedúca odboru hygieny detí a mládeže na RÚVZ v B. Bystrici Katarína Slotová.
Autor článku: TASR