Špecialisti na veterinárne epidémie z Ústavu Friedricha Loefflera (FLI) na ostrove Riems upozorňujú na nebezpečenstvo novej vlny vtáčej chrípky, ktoré prinesú jesenné prelety sťahovavého vtáctva do teplých krajín.
Nebezpečenstvo prepuknutia novej epidémie vtáčej chrípky je vysoké, povedal pre sobotňajšie vydanie denníka Berliner Zeitung riaditeľ ústavu Thomas Mettenleiter. Vírus H5N1, ktorý je nebezpečný aj pre človeka, stále pretrváva v populácii divokého vtáctva, ako to dokázal aj najnovší výskyt choroby v drážďanskej zoo. Mettenleiter vyzval príslušné úrady spolkových krajín, aby opäť venovali zvýšenú pozornosť povinnému ustajneniu domácej hydiny.
V čase jesenných preletov sťahovavých vtákov sú podmienky na rozšírenie vírusu vhodnejšie. Pri nižších teplotách je predpoklad, že vírus vydrží dlhšie. Osobitne ohrozené sú oblasti v blízkosti jazier a riek, ako aj morské pobrežia.
Mettenleiter zároveň apeloval na jednotlivé spolkové krajiny, aby ešte raz preskúmali veľké množstvo výnimiek pri chove domácej hydiny. Upozornil taktiež na to, že jedným z najúčinnejších opatrení zostáva ustajnenie domácich operencov. V opačnom prípade hrozí zavlečenie ochorenia do chovov úžitkovej hydiny. Táto skutočnosť by mala katastrofálne dôsledky.
Na území Nemecka platilo do konca februára nariadenie o ustajnení domácej hydiny. Príkaz však museli dodržiavať bezpodmienečne iba v blízkosti nálezísk infikovaných zvierat, pri jazerách a vo vlhkých oblastiach ako aj v regiónoch, v ktorých sa nachádzajú veľkochovy domácej hydiny. V ostatných oblastiach udelili spolkové krajiny veľkoplošné výnimky.
Autor článku: TASR