Americkí a francúzski vedci objavili na jazyku chuťové receptory pre mastné jedlá. V pokusoch s myšami a potkanmi zistili, že sa v nich nachádza bielkovina s cukrovou zložkou glykoproteín (CD36), ktorá riadi obľubu tukov a produkciu špecifických tráviacich štiav, a to dokonca aj vtedy, keď sa tuk do žalúdka vôbec nedostane, píše Journal of Clinical Investigation.
Chuťové bunky na jazyku informujú ľudí a zvieratá o kvalite konzumovanej potravy. K štyrom základným chutiam - sladká, slaná, kyslá a horká – pribudla nedávno piata. Má názov umami, čo japonsky znamená "dobrá chuť". Je to chuť glutamanu sodného, bežnej prísady polievkových korení, ochucovadiel jedál a pochádza z ázijských kuchýň.
Vedci sa zatiaľ nezhodli na tom, či sú na jazyku aj receptory pre mastné jedlá, ktoré na tuk reagujú a živú bytosť môžu priviesť až k závislosti. Obľuba mastných jedál sa doposiaľ dávala do súvislosti s čuchom a konzistenciou jedál.
Fabienne Laugerettová z univerzity vo francúzskom Dijone a jej kolegovia prvýkrát našli súvislosť medzi obľubou tukov a glykoproteínom CD36, ktorý sa nachádza na jazyku hneď vedľa chuťových pohárikov. Vedci robili pokusy s geneticky manipulovanými myšami, ktorým chýbal CD36, a s normálnymi myšami.
Zvieratá z prvej skupiny si mohli vybrať medzi potravou, z ktorej jedna obsahovala tuk a druhá iba prísadu, ktorá konzistenciou tuk pripomínala. Zvýšený záujem o mastný pokrm prejavili iba normálne myši, zatiaľ čo zvieratá bez CD36 neuprednostnili žiadny chod.
V ďalšom pokuse vedci zisťovali, či mastné jedlo na jazyku spúšťa produkciu špecifických tráviacich štiav. Tieto šťavy pripravujú tráviaci systém na ďalšie spracovanie potravy. Takýto účinok sa pozoroval len u normálnych myší, nie však u myší bez CD36.
Prehnaná obľuba tukov môže spôsobiť nadváhu. Vedci z tohto dôvodu predpokladajú, že existuje súvislosť medzi funkciou glykoproteínu CD36 a obezitou.
Autor článku: TASR