Na základe konzumácie surového kozieho mlieka a výrobkov z neho ochoreli v minulých dňoch na kliešťovú encefalitídu, zápal mozgu, štyria ľudia z hornonitrianskej obce Horné Vestenice.
TASR to dnes potvrdil riaditeľ Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) a regionálny hygienik Gabriel Šimko. Ukázal to rozbor vzoriek mlieka a vyšetrenia pacientov. Z jednej rodiny ochorela matka, dcéra, syn a tiež zákazník. Všetci vo veku od 22 do 65 rokov. Najviac postihnutý je najstarší muž, u ktorého sa okrem sprievodných príznakov, ako je vysoká teplota, svetloplachosť a zatvrdnutia šije, prejavili aj dýchacie problémy. V bojnickej nemocnici, kde všetkých ihneď hospitalizovali, ho museli napojiť na podporné dýchanie. V súčasnosti dvaja najviac postihnutí pacienti ležia na infekčnom oddelení nemocnice v Trenčíne.
RÚVZ vyšetril vzápätí aj ďalších 26 konzumentov surového kozieho mlieka a z neho vyrobeného syra a bryndze, pochádzajúceho zo súkromnej kozej farmy od toho istého 20-členného kozieho stáda s 15 dojnicami. U týchto ľudí ochorenie našťastie nepotvrdili. V postihnutej rodine uhynuli aj dve psie šteňatá, ktoré konzumovali neprevarené kozie mlieko.
Veterinári zobrali vzorky krvi všetkým zvieratám zo stáda. Výsledky, či nie sú nakazené kliešťovou encefalitídou, ešte nie sú k dispozícii. Táto choroba podľa Šimka môže byť pre človeka aj smrteľná alebo, alebo môže zanechať trvalé následky. Pri ľahšom priebehu nezanecháva choroba žiadne následky.
Vírus rozširuje drobný kliešť (ixodes ricinus) žijúci v lesoch a miestach kde sa zdržiava lesná zver a dobytok. Napáda teplokrvné živočíchy a neraz aj človeka, prisaje sa na kožu a cicia krv. Kozy pravdepodobne napadli kliešte na paši.
Na hornom Ponitrí sa doteraz kliešťová encefalitída vyskytovala iba zriedkavo. Posledný prípad však ukazuje, že ohnisko výskytu tohto ochorenia, ktoré doteraz bolo v okolí Nitry a Topoľčian, sa rozširuje na východ. Prevenciou môže byť očkovanie, ale najmä ľudia, ktorí sa radi pohybujú v prírode. Turisti a hubári by si mali po každej vychádzke skontrolovať celé telo, či sa im na koži neprichytil kliešť. Rýchlym odstránením príživníka, jeho opatrným vykývaním, aby nezostala v rane jeho hlavička, sa výrazne znižuje riziko nákazy. Na základe posledného prípadu sa neodporúča konzumovať tepelne neupravené kozie i kravské mlieko, konštatoval Šimko.
Autor článku: TASR