S cieľom zmapovať životný štýl dnešnej stredoškolskej mládeže a analyzovať, ako vplýva na jej zdravie a vývoj, sa rozhodli žiarski študenti z Gymnázia Milana Rúfusa vytvoriť projekt s názvom Doba jedová.
Jeho iniciátormi v rámci stredoškolskej odbornej činnosti v odbore medicína sú dvaja študenti tretieho ročníka Martin Krč a Mária Krčmáriková. Na projekte sa podieľajú aj odborníci z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.
Na zozbieranie informácií použili študenti 29-otázkové anonymné anamnestické dotazníky, vyplnené od 102 študentov vo veku 15 až 18 rokov. "Otázky boli zamerané na hlavné rizikové faktory ako fajčenie, telesnú nečinnosť, chronické sledovanie televízie, nedostatok spánku, stresové zaťaženie či nedostatočnú výživu," uviedol jeden zo spoluautorov projektu Martin Krč.
Praktická časť projektu pozostávala z merania funkčných hodnôt s odbornou pomocou Ziny Košťanovej z RÚVZ v Žiari nad Hronom, pričom išlo opäť o vzorku iných 102 študentov v spomínanom veku. "Výsledky, ktoré sme získali, sú naozaj pozoruhodné a varovné, preto sme sa rozhodli naďalej monitorovať zdravotný stav mladých ľudí aj s pomocou odborníkov z banskobystrického RÚVZ," dodal Krč.
Cieľom študentov je porovnávať získané poznatky s rovnakou vekovou kategóriou v iných krajoch či štátoch a tým skompletizovať ďalšie výsledky a analýzy, ktoré budú slúžiť profesorom nielen ako pomôcky na vyučovaní, ale aj pre študentov ako varovný prst potvrdzujúci projekt Doba jedová.
Výsledky prieskumu napríklad ukázali, že 39 zo 48 študentov s nedostatočným pohybom má problémy s chrbticou a desať študentov trpí hypertenziou. Siedmi udávajú obezitu. Viac ako 40 študentov uvádza jeden- až 6-hodinovú pohybovú aktivitu do týždňa, pričom 45 študentov sa nevenuje žiadnej.
Dotazník tiež poukázal, že 78 zo 102 študentov sú fajčiari (z toho 32 aktívni), pričom 53 percent z aktívnych fajčiarov pociťovalo zdravotné problémy súvisiace s fajčením. Jeden študent priemerne pozerá TV a používa PC šesť hodín denne. Pritom až 47 študentov sa sťažuje na očné zdravotné problémy, ako napr. pálenie, pichanie alebo slzenie v očiach počas dňa. V rámci výskumu študenti tiež zistili, že 46 zo 120 študentov sa zdravo stravuje a 71 zo 120 študentov má pravidelný prísun stravy, 68 percent študentov nevynecháva raňajky.
"Je to pozoruhodný čin mladých ľudí, ktorí chcú upozorniť na základe analýzy fyziologických meraní, ako aj analýzy odpovedí v dotazníkoch od svojich spolužiakov, že ľudia sú zodpovední za svoje zdravie a že ich životný štýl môže výrazne ovplyvniť ich zdravotný stav v blízkej či vzdialenejšej budúcnosti," podotkla Tatiana Zvalová z banskobystrického RÚVZ. Preto sa podľa jej slov budú odborníci podieľať na projekte aj naďalej a to antropometrickými meraniami, ako aj meraniami tlaku krvi, cholesterolu, trigliceridov a cukrov.
Autor článku: TASR