Unikátny prístroj, ktorý pomôže ľuďom s chronickým srdcovým zlyhaním, implantovali dnes prvýkrát na Slovensku v košickom Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH). Kardioverter-defibrilátor s doposiaľ nepoužívaným senzorom bude monitorovať pacienta a sám si optimalizuje svoj stimulačný režim.
"Zároveň dokáže zabrániť fatálnym komorovým poruchám rytmu, ktoré môžu pacienta ohroziť na živote," vysvetlil dnes novinárom prednosta Kliniky kardiológie ústavu Branislav Stančák. Podľa neho je Slovensko v implantácii prístroja prvé v rámci okolitých krajín. "To svedčí o tom, že ide o veľmi inovatívny a unikátny prístroj," doplnil.
Nárok naň má každý pacient, ktorý spĺňa tzv. indikačné kritériá. "To znamená spĺňa medicínske alebo zdravotnícke kritériá na to, aby ho dostal. Neplatí nič, pretože táto technika je plne hradená poisťovňou." Defibrilátor so senzorom je podľa lekára výnimočný aj v tom, že sa dokáže sám nastaviť, čo sa dalo doteraz pri iných typoch iba manuálne a zároveň to bolo časovo náročné.
Pacienta s týmto prístrojom lekári skontrolujú každé tri až šesť mesiacov. "Kontroly sú zamerané na to, či systém funguje správne, či pacientovi poskytuje to, to treba," objasnil Stančák. Lekári dokážu od prístroja získať aj spätné dáta, vďaka nim tak majú o pacientovi veľmi presné údaje. "Prístroj si robí neustály záznam EKG aktivity," doplnil prednosta.
Ľudí so srdcovými zlyhaniami podľa lekára stále pribúda, svetové čísla "idú do miliónov".
Autor článku: TASR