Obe očné pracoviská Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice sa pripájajú k Svetovému týždeň glaukómu a bezplatne zmerajú pacientom vnútroočný tlak. Celosvetová aktivita prebiehajúca v týchto dňoch je zameraná na boj proti zelenému zákalu, ktorý patrí medzi vážne ochorenia ohrozujúce ľudský zrak. Merania vnútroočného tlaku majú veľký význam, pretože včasné odhalenie ochorenia a jeho vhodná liečba pomáha predísť trvalej strate videnia. Glaukómom trpia asi 2 percentá ľudskej populácie.
Pracovníci Očného oddelenia Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice na Rastislavovej 43 realizujú bezplatné merania vnútroočného tlaku pre širokú verejnosť počas tohto týždňa každý pracovný deň v čase medzi 14. a 15. hodinou.
Pracovníci Očnej kliniky UNLP Košice na Triede SNP č. 1 ich budú realizovať túto stredu, štvrtok a piatok v čase od 8. do 13. hodiny na glaukómovej ambulancii na 10. poschodí lôžkového monobloku.
Pacientov s vyššími hodnotami vnútroočného tlaku, ktorý je rizikovým faktorom pre vznik glaukómu, odporučia oftalmológovia na kompletné očné vyšetrenie. Pri podozrení na glaukóm je totiž nutné okrem sledovania vnútroočného tlaku vyšetriť aj zrakový nerv a zorné pole pomocou perimetrického vyšetrenia.
„Meranie vnútroočného tlaku je dôležité na včasné zachytenie ochorenia, ktoré nazývame glaukóm. Ochorenie postihuje všetky vekové skupiny, no najväčší výskyt je po štyridsiatom roku života. So zvyšujúcim sa vekom sa zvyšuje aj riziko vzniku tohto ochorenia. Dôležitosť celosvetovej aktivity spojenej s meraním vnútroočného tlaku spočíva v tom, že včas zistené ochorenie môže pri nasadenej liečbe zabrániť vážnemu poškodeniu zraku a slepote,“ hovorí primárka Očnej kliniky UNLP Košice MUDr. Monika Moravská, podľa ktorej sa pojem glaukóm (zelený zákal) používa na skupinu očných ochorení, ktoré zapríčiňujú progresívne poškodzovanie zrakového nervu. Ak sa ochorenie nezistí a nelieči včas, dochádza postupne ku zhoršovaniu zrakových funkcií a môže dôjsť až k slepote.
„Zvýšený vnútroočný tlak nemusí pacient vôbec pociťovať, avšak je jedným z najdôležitejších rizikových faktorov pre vznik glaukómu. Ten predstavuje 2. najčastejšiu príčinu slepoty na svete. Ochorenie často prebieha nepoznane, bez varovných príznakov pre pacienta. Avšak zmeny v dôsledku glaukómu sú nezvratné, preto sa kladie veľký dôraz na prevenciu tohto ochorenia, ktorému pomáha predchádzať aj Svetový týždeň glaukómu,“ poznamenáva MUDr. Moravská.
Cieľom aktivity je odhaliť prípadné zdravotné problémy pacientov a zvýšiť povedomie
a informovanosť ľudí o zelenom zákale vzhľadom na tom, že predstavuje chronické ochorenie, ktoré si vyžaduje celoživotnú liečbu a starostlivosť oftalmológa.
„Glaukóm je jedným z najzávažnejších problémov v oftalmológii. Trpia ním asi dve percentá populácie nad 40 rokov a postihuje aj mladšiu generáciu, čím sa stáva celospoločenským problémom. Medzi rizikové faktory glaukómu patrí zvýšený vnútroočný tlak, vek nad 40 rokov, krátkozrakosť a ďalekozrakosť, výskyt zeleného zákalu u rodinných príslušníkov, migréna, fajčenie a cievne ochorenia. Zmeny vzniknuté pri glaukóme postihujú videnie a zorné pole a sú trvalé, preto je nutné zmenám predchádzať včasným odhalením problému a jeho liečbou,“ zdôrazňuje primárka Očného oddelenia Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice MUDr. Danica Jonecová.
Jedinou možnosťou, ako predísť následkom, ktoré zelený zákal spôsobuje, je včasná prevencia, odhalenie ochorenia a jeho vhodná liečba. Preto majú merania vnútroočného tlaku veľký význam.
Očné oddelenie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice poskytuje pracovisko liečebno-preventívnu starostlivosť na 15-tich lôžkach a je vybavené modernou prístrojovou technikou, medzi ktorou nechýbajú ultrazvukové diagnostické prístroje, počítačový perimeter, kombinovaný laser, retinálne kamera a OCT (optická koherentná tomografia). Vybavenie operačnej sály umožňuje robiť všetky očné operácie na úrovni súčasných medicínskych kritérií. Medzi najčastejšie chirurgické zákroky vykonávané na očnom oddelení patria: operácia šedého zákalu, vitreoretinálne operácie, operácie úrazov, transplantačné operácie, operácie strabizmu a všetky extraokulárne zákroky. Niektoré chirurgické výkony na tomto pracovisku je možné operovať v rámci jednodňovej chirurgie. Komplexnú liečebno-preventívnu oftalmologickú starostlivosť zabezpečuje v týchto špecializovaných ambulanciách:
- Príjmová a konziliárna ambulancia
- Glaukómová ambulancia
- Metabolická a cievna ambulancia, laser
- Detská a strabologická ambulancia
- Vitreoretinálna ambulancia
tel.: sekretariát: 055/ 615 2452, e-mail: ocne@unlp.sk
Glaukómová ambulancia: 055/ 615 2461
Očná klinika Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice a LF UPJŠ je združeným zdravotníckym a pedagogickým pracoviskom. Zabezpečuje komplexnú oftalmologickú starostlivosť na lôžkovej časti, konziliárne služby na špecializovaných ambulanciách zameraných na mikrochirurgiu katarakty, sklovcovo-sietnicovú chirurgiu, glaukóm, metabolické a cievne ochorenia oka a laserovú liečbu, detskú oftalmológiu, neurooftalmológiu a orbitológiu, onkooftalmológiu a traumatológiu oka.
V liečbe pacientov s ochoreniami očí dosahuje pozoruhodné výsledky. Jej lôžková časť disponuje pätnástimi lôžkami a poskytuje komplexnú oftalmologickú starostlivosť vrátane operácií na zadnom segmente oka. Zameranie kliniky je obohatené aj laserovou liečbou, s ktorou má dlhodobé skúsenosti, porovnateľnou s významnými pracoviskami.
Vo svete. Medzi novozavedené liečebné metódy v posledných troch rokoch patrí cielená liečba pomocou anti – VEGF preparátov, ktorá zabezpečuje stabilizáciu videnia pri ochorení spojenom s ťažkou nenávratnou stratou videnia - vekom podmienenej degenerácie makuly.
Z nadštandardných diagnostických metód vykonáva tomografické vyšetrenie zrakového nervu (HRT II) na včasnú diagnostiku glaukómu, fluoroangiografické vyšetrenia ochorení sietnice a onkologických ochorení pomocou najmodernejších digitálnych zobrazovacích modalít a fluoroangioografiu dúhovky. Pomocou optickej koherentnej tomografie najnovšej generácie umožňuje precíznu diagnostiku ochorení sietnice, zrakového nervu aj predného segmentu oka. Počet hospitalizovaných pacientov na tomto pracovisku predstavuje cca 1400 ročne a vyšetrení je zrealizovaných zhruba 25-tisíc.
Autor článku: RNDr. Jaroslava Oravcová