Športové úrazy sa týkajú nielen vrcholových športovcov, ale aj bežných ľudí, ktorí športujú pre radosť a svoje zdravie. Športová traumatológia zaznamenala v posledných rokoch výrazné zmeny v prospech liečby pacienta.
Šport je v súčasnej dobe významným článkom spoločenského aj osobného života. Profesionálni športovci využívajú svoje telo ako “výrobný nástroj” pre svoje živobytie. Časté zranenia vo vrcholovom športe vyplývajú z extrémneho zaťaženia organizmu pri výkone, z vysokej konkurencie a niekedy až z hraničnej agresivity pri kontaktných športoch. Nad týmto všetkým je tlak sponzorov na hráčov v záujme čo najúspešnejšieho výsledku tímu či jednotlivca. Veď keď sa dívame na zábery z amerického rugby alebo aj NHL, máme niekedy pocit, že ide o “novodobých gladiátorov”. Štatisticky však najviac “športových úrazov” vzniká pri rekreačných a náhodných športových aktivitách, pretože sme vo všeobecnosti málo ”trénovaní” na to, aby sme podávali náročné športové výkony.
Športová traumatológia
Športová traumatológia je špecializovaný medicínsky odbor, ktorý sa zaoberá diagnostikou, liečbou a rehabilitáciou športových úrazov. V USA sa táto medicína traduje aj ako športová ortopédia.
Športový úraz
Medzi klasické športové úrazy patria podvrtnutia kolenného a členkového kĺbu u futbalistov, vykĺbenie ramena u hokejistov či roztrhnutie achilovej šľachy pri tenise a squashi. Najčastejším úrazom rekreačných športovcov je podvrtnutie kolenného kĺbu pri lyžovaní. Pri takýchto “rotačných“ mechanizmoch dochádza často ku poškodeniam menisku a predného skríženého väzu.
Zmena filozofie
V posledných dvoch dekádach zaznamenala medicína v odbore športovej traumatológie výrazné zmeny vo filozofii a možnostiach liečby. Základom liečby úrazov podľa „starej školy“ bolo poúrazové znehybnenie kĺbu pomocou sádry na niekoľko týždňov. Diagnostika bola limitovaná na klinické skúsenosti lekára a röntgenové vyšetrenie. Otvorené operačné metódy pomocou veľkých operačných jaziev a dlhodobá imobilizácia kĺbu viedli k výraznému pooperačnému obmedzeniu funkcie kĺbu a oslabeniu svalov. Rehabilitácia bola indikovaná pomerne neskoro a tieto následky viedli často ku koncu športovej kariéry.
Moderná škola
Moderná filozofia ošetrovania športových úrazov je založená na nových princípoch:
Včasná a správna diagnostika úrazu
- Vyšetrenie pomocou magnetickej rezonancie
- V indikovaných prípadoch artroskopická operácia
- Fixácia kĺbov sa používa len v nutných prípadoch (snímateľné ortézy)
- Akcelerovaná rehabilitácia
Artroskopia
Je to najmodernejšia operačná metóda ošetrenia mäkkých častí kĺbov, pri ktorej sa do kĺbu zavádza tenký optický prístroj – artroskop. Zároveň sa do kĺbu privádza sterilný roztok, čím dochádza k roztiahnutiu kĺbnej dutiny. Týmto spôsobom je možné prenášať obraz z kĺbu pomocou optického systému a kamery na monitor, na ktorom môže sledovať priebeh operácie celý operačný tím. Artroskop má priemer od 2,5 do 5 mm, takže incízia – rezná ranka, cez ktorú sa artroskop zavádza do kĺbu, má menej ako jeden centimeter. Artroskopicky môžeme vizualizovať takmer všetky kĺby v ľudskom tele.
Výhody artroskopie
- malé operačné ranky
- presné prehliadnutie kĺbu
- rýchlejšie hojenie a rehabilitácia
- menšie poškodenie zdravých tkanív
- menšia pooperačná bolesť
- minimálne riziko infekcie
- široká škála operačných výkonov
- artroskopia sa dá realizovať v rámci jednodňovej chirurgie
Indikácie na artroskopiu
- poúrazové stavy kĺbov - koleno, rameno, členok, lakeť, zápästie
- degeneratívne ochorenia kĺbov opotrebovanie chrupaviek – artróza
Artroskopia kolenného kĺbu
Je najrutinnejšou operáciou. Najčastejšie sa ošetruje poškodený meniskus, roztrhnutý predný skrížený väz alebo chrupavka poškodená úrazom. Pri pocite nestabillity kolena, pri roztrhnutom väzive, sa vykonáva plastika - náhrada skríženého väzu. Táto operácia patrí medzi náročné artroskopické výkony a pri jej úspešnom prevedení sa obnovuje stabilita kolenného kĺbu.
Artroskopia pri artróze
Pri degenerácii chrupavky – artróze môžeme chrupavky ohladiť, odstrániť jej voľné úlomky – kĺbne myšky a ošetriť chronický zápal kĺbneho púzdra – synovitídu. Avšak v pokročilých štádiách je priaznivý efekt operácie dočasný. Finálnym riešením pokročilej artrózy, je náhrada kolenného kĺbu endoprotézou.
Artroskopia ramenného kĺbu
V porovnaní s artroskopiou kolena, ktorá je všeobecne rozvinutá, artroskopické operačné techniky ramena sú pre lekárov stále výzvou a vo svete existuje nepomerne menej špecializovaných centier, ktoré sa touto problematikou zaoberajú. Špeciálne inštrumentárium a nové operačné techniky umožňujú vykonávať širokú škálu výkonov v ramennom kĺbe. Otvorené metódy sa dnes používajú len v niektorých prípadoch. Najmodernejšou technikou je Bankartova operácia pri nestabilite ramenného kĺbu. Ďalšími indikáciami sú poúrazová alebo pozápalová limitácia hybnosti ramena tzv. impingement syndróm a poranenie tzv. rotátorovej manžety. Opotrebovanie /overuse/ kĺbnych štruktúr ramena vzniká pri nadhlavových športoch ako je tenis, hádzaná a volejbal.
Artroskopia ostatných kĺbov
Po úrazové stavy členkového, lakťového kĺbu a zápästia dopĺňajú škálu artroskopických operácií kĺbov.
Autor článku: Prim. MUDr. Vladimír Lupták, časopis Bedeker zdravia