Ministerstvo zdravotníctva odmieta spôsob komunikácie petičného výboru zamestnancov petržalskej nemocnice na Antolskej ulici, ktorí žiadajú osamostatnenie od Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) Bratislava. Tento postup považuje ministerstvo zdravotníctva za neetický a neprofesionálny.
"Je to nenáležitý nátlak a nie práca zodpovedných parlamentárov, ktorí by mali na srdci pre obe strany skutočne dobré riešenie situácie," uviedla dnes pre TASR hovorkyňa MZ SR Silvia Balázsiková.
Argumentuje tým, že minister zdravotníctva Ivan Valentovič po nástupe do funkcie v rámci svojich prvých krokov vytvoril pracovnú skupinu, ktorá má zmapovať situáciu vo Fakultnej nemocnici Bratislava a analyzovať existujúci stav. Na základe získaných informácií posúdi, či zlúčenie fakultných nemocníc bolo efektívne. V pracovnej skupine je aj zástupca petržalskej nemocnice. O to prekvapujúcejší je podľa Balázsikovej postup petičného výboru v nemocnici na Antolskej ulici. "MZ SR nepovažuje za korektné, že sa problém prípadného odčlenenia tohto zariadenia od FN Bratislava komunikuje bez akéhokoľvek pokusu o spoločný dialóg, ale takmer výlučne prostredníctvom médií. Ministrovi zdravotníctva dosiaľ nikto nepredložil žiadne konštruktívne a konkrétnymi faktami podložené riešenie," konštatovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva.
Zamestnanci petržalskej nemocnice začali vo štvrtok 24. augusta petičnú akciu za jej osamostatnenie od FNsP Bratislava. Ich cieľom opäť vytvoriť pôvodnú FNsP sv. Cyrila a Metoda a mať ekonomickú a rozhodovaciu samostatnosť. Pred odčlenením žiadajú uskutočniť nezávislý ekonomický audit a primerané prerozdelenie dlhov medzi jednotlivé bratislavské nemocnice. Odôvodnili to ekonomickou diskrimináciou, ktorá prebiehala v prospech ružinovskej nemocnice, píše sa v petícii. Zámerom zamestnancov je dobudovať FNsP sv. Cyrila a Metoda do podoby univerzitného komplexu. V petícii zamestnanci poukazujú na to, že k 30. júnu 2006 zdravotnícke zariadenie na Antolskej vykazuje niekoľkostomiliónovú stratu. Pritom pred včlenením FNsP sv. Cyrila a Metoda do FNsP Bratislava mala prebytok 43 miliónov korún.
Údaje o niekoľkostomiliónovom dlhu petržalskej nemocnice podľa riaditeľa FNsP Bratislava Andreja Mayera nie sú presné. Rovnako nie sú pravdivé ani tvrdenia, podľa ktorých nemocnica v Petržalke pred jej včlenením do FNsP bola údajne prebytková. V roku 2004 v bývalej FNsP sv. Cyrila a Metoda bolo hospodárenie negatívne. Pokiaľ niekto chce interpretovať pozitívny hospodársky výsledok bez konkrétnych podpísaných zápisníc, tak podľa Mayera nie je ekonóm, alebo pracuje s nekvalifikovanými informáciami. Dlh petržalskej nemocnice k 30. júnu 2006 predstavoval 82 miliónov korún, pričom každý mesiac sa zadlžuje 13 miliónmi.
Autor článku: TASR