Dnes je už vedecky dokázané, že prevencia je najlepší a najúčinnejší liek na liečbu ochorení. Je to taktiež najmenej bolestivý a najlacnejší zákrok.
V starostlivosti o zuby si ešte stále mnoho ľudí na Slovensku neuvedomuje, že prevenciou by predišli mnohým bolestiam, neočakávaným finančným nákladom za zubne ošetrenie a nakoniec aj strate zubov. Vedci sú presvedčení, že takmer každý zub, ktorý bol „vytrhnutý“, mohol byť zachránený prevenciou. Jednou z foriem prevencie je dentálna hygiena.
Čo je dentálna hygiena?
Je to zubný odbor, špecializujúci sa na ochorenia ďasien – gingivitídu, paradontózu, zubné kazy a hlavne na prevenciu týchto ochorení.
Kto je dentálny hygienik?
Dentálny hygienik je špecializovaný na blízku spoluprácu so zubným lekárom v starostlivosti o prevenciu zubných ochorení u pacienta. Zabezpečuje najvyššiu kvalitu starostlivosti o orálne zdravie.
Aké práce môže vykonávať dentálny hygienik?
Hlavnou úlohou dentálneho hygienika je profesionálne čistenie zubov, odstraňovanie zubného kameňa a leštenie zubov. Dentálny hygienik sa zaoberá zubným zdravím pacienta, výchovou a inštruktážou správnej techniky čistenia zubov, aplikáciou fluoridových preventívnych materiálov.
Prečo je ošetrenie dentálnej hygieny dôležité?
Pravidelné profesionálne čistenie zubov by ste mali absolvovať 2-krát ročne. Ak už máte paradentózu, alebo gingivitídu, profesionálne čistenie vyžaduje viac ošetrení. (Spýtajte sa svojho dentálneho hygienika/hygieničky.) Spolu s vašou domácou starostlivosťou o zuby sa vám zachovajú zdravé zuby a ďasná. Zdravé zuby a ďasna zlepšia váš celkový vzhľad, zachovajú sa vám zuby a váš dych bude svieži aj bez žuvania žuvačiek.
Prečo navštíviť dentálneho hygienika, keď môj zubár odstraňuje zubný kameň?
Zubný lekár sa zaoberá samotnou liečbou zubov: zubným kazom, plombou, čistením a plnením zubných kanálikov, vyhotovením zubných koruniek alebo mostíkov, zhotovením čiastočných alebo celkových protéz pri strate zubov. Zubný lekár je vyťažený natoľko, že čas na prevenciu v zubných ambulanciách nezostává.
Ako dlho trvá ošetrenie?
Celkové vyšetrenie a ošetrenie dentálnym hygienikom by malo trvať 30 až 60 minút. Tento čas je strávený meraním a vyšetrovaním gingivy – ďasna, demonstrážou a inštruktážou správnej techniky čistenia zubov a samotným ošetrením t.j. odstránením zubného kameňa a leštením zubov. Dentálny hygienik môže taktiež aplikovať špeciálne fluoridové prípravky čím zabráni vzniku zubného kazu. Hygienik vám taktiež poradí a ukáže ako používať pomôcky na základe individuálneho prístupu.
Je ošetrenie bolestivé?
Odstránenie zubného kameňa je zvyčajne nebolestivé. Prítomnosť citlivosti a miernej bolesti však nie je vylúčená. V prípade potreby je možne bolesť zmierniť aplikovaním topického gélového anestetika alebo v extrémnych prípadoch podaním lokálneho anestetika, ktoré však musí byť aplikované zubným lekárom.
Je ošetrenie finančne náročné?
Ceny sú rôzne v každej zo zubných ambulancií. V priemere je však ošetrenie dentálnym hygienikom určite lacnejšie ako zhotovenie plomby alebo korunky.
Autor článku: Anita Lehoczka, časopis Bedeker zdravia