Neuropsychiatria sa ako nová svojbytná strešná disciplína vydala v slovenských pomeroch po nevyšliapanom chodníku, chce sa zviditeľniť činnosťou, a nie preberať klientov neurológom a psychiatrom. Zhodli sa na tom účastníci v poradí tretieho Slovenského neuropsychiatrického kongresu s medzinárodnou účasťou.
„Neuropsychiatria nie je splynutím dvoch pevných pilierov medicíny, ale zaoberá sa prelínaním ich spoločných prvkov. V dobe plnej stresov a enormných tlakov na ľudskú psychiku potrebujeme odborníkov, ktorí dokážu zastrešiť vedecký výskum a klinickú pomoc pri liečení závažných degeneratívnych ochorení, pri ktorých sa rozpadá štruktúra ľudskej osobnosti,“ uviedol pre TASR predseda Slovenskej neuropsychiatrickej spoločnosti Peter Kukumberg.
Každý človek sa podľa neho musí snažiť harmonizovať si život. „Keď sa ráno prebúdzame, mali by mať svoj projekt dňa, ktorý obsahuje nevyhnutné povinnosti, niekedy dosť otravné, na ktoré sa treba prichystať. No zostávajú aj voľné miesta a väčšinou nám chybne unikajú pomedzi prsty. Čas si musíme vedieť udržať v dlani, aby nám neuletel, nájsť si priestor na ušľachtilé koníčky, na nejaké milé chvíle, na svoje telo, aby sme si ho zreštaurovali, no nič nesmieme preháňať,“ zdôraznil.
„Pri absencii duševného zdravia nastupujú rôzne organické choroby, lebo prepojenie tela a duše je tak kruto jemné a krehké. Chorá duša spúšťa mnohé ťažkosti, stačí spomenúť iba žalúdočné vredy či infarkty. Naopak, choré telo vyvoláva ochorenia duše, prinajmenej depresiu. Táto veľká noša aktuálnych civilizačných problémov predstavuje pole pôsobnosti neuropsychiatrie,“ pokračoval prednosta neurologickej kliniky bratislavskej Univerzitnej nemocnice.
Riziká uponáhľanej doby zdôraznil aj ďalší priekopník slovenskej neuropsychiatrie Radovan Hrubý. „Všetci vidíme, že svet má tendenciu vyvíjať sa do prelomových časov, čelíme kríze, nielen ekonomickej. V tejto oblasti prinášajú podstatné poznatky aj neurovedy. Výskum mozgu ukazuje, že je štruktúrou, ktorá riadi naše rozhodovanie na všetkých úrovniach, pri riadení štátu, ekonomiky, práva, morálky. Neurovedy tak prenikajú do všetkých oblastí,“ vysvetlil prvý držiteľ špecializácie v odbore neuropsychiatrie v SR.
Zopakoval, že práve táto disciplína umožňuje komplexný výskum mozgu, najdokonalejšieho orgánu, ktorým človek disponuje. „Môže priniesť úplne zásadné poznatky týkajúce sa nielen nášho zdravia, ale vôbec fungovania ľudstva ako celku a zásadné odpovede, kde sa stala chyba. Pretože v krízových časoch, ktorým teraz čelíme, to vyzerá tak, že nejakej osudovej systémovej chyby sme sa asi naozaj dopustili,“ dodal Hrubý.
Autor článku: TASR