Mykotické alebo hubové infekcie prekoná aspoň raz počas života každý druhý človek. Vyvolávateľom ochorenia sú vláknité huby, menej často kvasinky a v malom percente plesne. "Mykózou bývajú najčastejšie postihnuté nechty a koža na nohách a rukách, niekedy vlasy, zriedka sliznice a vnútorné orgány," priblížila Mária Šimaljaková z Dermatovenerologickej kliniky LF UK Bratislava.
Ozrejmila, že infekcia začína prevažne v 3. a 4. medziprstí nôh. V týchto miestach postihnutý pociťuje najprv svrbenie, na ktoré nadväzuje zápal, tvorba trhliniek, mokvanie a uvoľňovanie rozlične veľkých šupín kože. "Okrem svrbenia, ložiská môžu aj bolieť a často sa stávajú vstupnou bránou pre baktérie s následným hnisaním postihnutého miesta," doplnila.
Z medziprstí sa ochorenie podľa jej slov môže rozšíriť na celú stupaj. "Prejavuje sa buď zhrubnutou kožou predovšetkým na pätách a koncoch prstov alebo jemným ošupovaním na celej stupaji, respektíve veľmi svrbivými hlboko v koži uloženými pľuzgiermi. Ďalej sa infekcia šíri na nechty nôh a neskôr aj rúk," vysvetlila Šimaljaková. Z vonkajšej časti tak nechtová platnička mení farbu, matnie, hrubne, odlučuje sa od lôžka, prípadne sa úplne rozpadne.
Upozornila, že ochorenie je mimoriadne infekčné. Mikroskopické huby sú totiž schopné dlhodobo prežívať vo vonkajšom prostredí, nezávisle od človeka. Z kože ľudí chorých na mykózu odpadávajú drobné šupinky naplnené zárodkami choroboplodnej huby. "Najčastejším miestom nákazy sú spoločné hygienické zariadenia, sauny, sprchy, telocvične a podobne. Sú to miesta, kde veľa ľudí chodí naboso. Šupinka s hubou sa prichytí na vlhkú nohu a zapríčiní novú infekciu," zhrnula.
Z preventívnych opatrení je predo podľa dermatologičky nevyhnutné nosiť na spomínaných miestach ochrannú obuv, osprchovať si nohy pod tečúcou vodou a dobre ich vysušiť. Odporúča tiež zabrániť poteniu nôh vzdušnou obuvou, nepoužívať cudzie uteráky a obuv. Pri prvých príznakoch ochorenia radí navštíviť kožného lekára.
Autor článku: TASR