Prioritou ministerstva zdravotníctva v boji proti fajčeniu je podľa jeho hovorkyne Zuzany Čižmárikovej podporovať v každom smere prevenciu. "Jedným z riešení tejto otázky je určite aj prísnejšia protifajčiarska legislatíva, kde si treba priznať určité medzery, ktoré Slovensko má. Je to téma, ktorou sa bude ministerstvo ešte zaoberať," povedala pre TASR. Aké konkrétne zmeny by sa mohli realizovať zatiaľ nie je známe, nedoriešená je napríklad ochrana nefajčiarov v nákupných centrách.
K aktívnej ochrane nefajčiarov sa bez bližšej špecifikácie zaviazala aj vláda vo svojom programovom vyhlásení. O prevenciu sa zatiaľ stará sama šéfka rezortu, ktorá poukazuje na škodlivosť fajčenia. "Ministerka Zuzana Zvolenská je nefajčiarka a tak, ako prísna je k svoje rodine, tak upozorňuje aj kolegov na vláde, ale napríklad aj novinárov, ktorých nájde fajčiť pred brífingom alebo pred vládou," poukázala Čižmáriková.
Výrazné zmeny v ochrane nefajčiarov priniesla novela zákona z roku 2010. Tá zaviedla povinnosť stavebne oddeliť fajčiarske časti v zariadeniach spoločného stravovania, kde sa pripravuje a podáva jedlo. V podnikoch, kde sa podávajú len nápoje, ostáva na rozhodnutí majiteľa, či pôjde o fajčiarsku alebo nefajčiarsku prevádzku. Právna norma okrem iného tiež zakázala automaty na cigarety.
Fajčenie sa ročne na Slovensku podpíše pod úmrtie asi 11.000 ľudí. Liečba chorôb spojených s týmto zlozvykom si okrem toho vyžiada aj finančné prostriedky vo výške 165 až 232 miliónov eur. Odhaduje sa, že na Slovensku nefajčí 62 percent ľudí, zvyšok predstavujú pravidelní a príležitostní fajčiari. Počet dospelých fajčiarov v SR klesá, naopak, počet fajčiacich detí narastá.
Autor článku: TASR