Zdravé nechtové platničky sú hladké, rovnako hrubé, mierne klenuté, lesklé, priesvitné, ružovej farby. Tvar nechtov je ovplyvnený dedičnosťou a môže byť oválny, okrúhly alebo štvorcový. Zmeny na nechtoch vznikajú z rôznych dôvodov. "Najčastejšie sa vyskytuje ich pozdĺžne alebo priečne štiepenie v dôsledku častej práce s čistiacimi prostriedkami vo vode a vlhku," uviedla Mária Šimaljaková z Dermatovenerologickej kliniky LF UK Bratislava.
Pozdĺžne ryhovanie sa podľa jej slov vyskytuje skôr vo vyššom veku, pri poruchách periférneho prekrvenia, ale aj pri rôznych kožných a interných ochoreniach. Ozrejmila, že náhle vzniknutá priečna ryha poukazuje na prekonané ťažšie ochorenie, ale tiež môže byť dôsledkom poranenie alebo sa vyskytuje pri chronickom ekzéme.
Zmeny môžu nastať aj v hrúbke nechtov. "Hrubšie nechty, predovšetkým na palcoch nôh, sú častejšie u starých ľudí. Vznikajú tlakom nevhodnej obuvi. Niekedy môžu zhrubnúť aj na l cm a narásť do niekoľkých cm," priblížila Šimaljaková. Zhrubnuté nechtové platničky sú znakom aj niektorých kožných chorôb napríklad lupienky, hubových infekcií a podobne.
Na nechtoch niekedy dôjde k zmene v zafarbení. "Biele nechty zafarbené difúzne alebo len biele čiary prípadne bodky vznikajú napríklad po poranení, pri strese, pri niektorých infekčných, srdcových a zažívacích chorobách. Čierne sfarbenie je spôsobené pigmentom alebo poranením," povedala. Upozornila, že pod nechtovou platničkou sa môže nachádzať aj jeden z najzhubnejších nádorov, melanóm. Zelené sfarbenie zase spôsobujú niektoré baktérie a plesne. Žlté nechty môžu byť pri ochoreniach obličiek, pri užívaní niektorých liekov a pri infekciách kvasinkami.
Najčastejšie zmeny na nechtoch bývajú dôsledkom hubovej infekcie. Týmto ochorením trpia asi tri percentá populácie. Najviac sa vyskytuje vo vekovej skupine 40 až 60-ročných, kde postihuje 15 až 20 percent populácie. "Infekcia najprv zasahuje medziprstia nôh, odkiaľ sa šíri na nechty. Asi tretina hubových infekcií medziprstí nôh vedie k ochoreniu nechtov," vysvetlila Šimaljaková. Nechty na nohách sú štyrikrát častejšie postihnuté ako na rukách.
Poškodenie nechtov môže byť spôsobené aj kvasinkami, ktoré sa bežne vyskytujú na koži. Ochorenie začína od nechtového koreňa. "V minulosti sa takáto infekcia nechtových platničiek riešila chirurgicky, strhnutím nechta. Dnes sa lieči pomocou tabletiek, krémov alebo lakov. Liečba je bezbolestná," uzavrela.
Autor článku: TASR