Zmeny v liekovej politike, ktoré dnes odobrila vláda v podobe schválenia noviel zákona o liekoch a rozsahu a podmienkach úhrad liekov, majú podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej priniesť sociálne únosnú liekovú politiku pre pacientov. "Základným motívom je, že pacient nie je klasický konzument ako je konzument iných druhov tovaru, pacient sa má liečiť," skonštatovala po dnešnom rokovaní vlády.
Legislatívu, ktorá podporuje namiesto liečby konzumáciu liekov, nepovažuje za správnu. Z pohľadu pacienta preto označila za najdôležitejšie zmeny ohľadne sietí lekární či zákaz vernostných systémov v lekárňach. "Žiadne peniaze ľudom neberieme," skonštatovala s tým, že možno niektorí majú taký subjektívny pocit, keďže prídu o zľavu. Ako však poukázala, princíp vernostných systémov má byť rovnaký ako tých v potravinách či drogériách. Končiť sa majú "vyťahovaním" peňazí z pacientovho vrecka. "Tento prístup nechcem podporovať," doplnila.
Za zachovanie vernostných systémov sa rozbehla aj petícia z iniciatívy siete lekární Dr. Max, ktorú doteraz podpísalo asi 20.000 ľudí. "Je to jasný signál, že ľudia vernostné systémy využívajú a považujú za správne," tvrdí šéf siete Tomáš Slechan. Podpisy sa majú zbierať ešte v októbri a následne ich sieť plánuje predložiť poslancom. Rezortu okrem toho vyčíta, že odignoroval hromadnú pripomienku takmer 7800 ľudí za zachovanie zliav. Dr. Max zároveň odmieta, že by vernostné systémy podporovali vyššiu spotrebu liekov.
Naopak, zmeny víta Slovenská lekárnická komora. Legislatívne úpravy podľa jej stanoviska posúvajú zákon o liekoch medzi štandardnú európsku legislatívu a naprávajú účelové deformácie bývalého ministra, ktoré mali vyhovovať biznisu s liekmi, nie starostlivosti o pacienta. "Základný liekový zákon, ktorý momentálne platí na Slovensku, by bol v prípade dlhšieho fungovania v tejto podobe likvidačný tak pre väčšinu malých lekární, ako aj pre ľudí. Lekárne by pohltila dominantná sieť lekární, ktorá by následne lekárne na obchodne nezaujímavých miestach zatvorila, a len potom by sa ľudia čudovali jej cenovému diktátu," povedal prezident komory Tibor Czuľba.
Kabinet dnes odsúhlasil aj zmeny v cenotvorbe liekov, ktoré ministerstvo navrhlo v zákone o rozsahu a podmienkach úhrady liekov. Ceny sa tak majú určovať na základe priemeru troch najnižších v rámci EÚ, v súčasnosti nesmú prekročiť úroveň druhej najnižšej. Tento spôsob bude podľa Zvolenskej spravodlivejší a zamedzí aj nedostupnosti liekov. Táto zmena by nemala mať výrazný dopad ani na zlacňovanie či zdražovanie cien liekov.
Autor článku: TASR