Do ulíc slovenských miest dnes vyjdú tisícky dobrovoľníkov, ktorí budú predávať modrú nezábudku. V dnešný deň si totiž verejnosť pripomína Svetový deň duševného zdravia a Liga pre duševné zdravie (LDZ) organizuje celoslovenskú informačnú kampaň a 9. ročník zbierky Dni nezábudiek.
"Zvolili sme si kvietoček nezábudka, lebo je taký malinký, krehunký a je pre nás symbolom krehkosti a zraniteľnosti ľudskej duše. A tiež je to symbol, ktorým chceme upozorniť na to, aby ľudia nezabúdali na dôležitú súčasť svojho zdravia, ktorou je duševné zdravie," povedal pri predstavovaní kampane predseda Správnej rady LDZ Martin Knut. Tohtoročnou témou kampane je Stop depresii. Podľa Svetovej federácie duševného zdravia (WFMH) dnes trpí depresiou asi 10 percent svetovej populácie a každý piaty človek zažil túto poruchu na vlastnej koži. WFMH očakáva, že výskyt depresie sa v období hospodárskej krízy zvýši. Zdravie môže byť totiž ovplyvnené sociálno-ekonomickou degradáciou v dôsledku straty pracovných miest a obmedzením ich príjmov. Nezamestnanosť a chudoba urýchľujú vznik rôznych psychických problémov.
Zbierka sa v slovenských mestách bude konať do soboty (13.10.). Verejnosť môže prispieť aj SMS vo výške dve eurá na číslo 833 vo všetkých sieťach od začiatku septembra až do 31.11.2012. Dobrovoľný príspevok možno zaslať do konca tohto roka aj na účty, ktoré záujemcovia nájdu na webe ligy www.dusevnezdravie.sk. V rámci kampane bude prebiehať množstvo sprievodných aktivít po celom Slovensku. V dnešný hlavný deň kampane sa v bratislavskom Auparku uskutoční koncert, ktorý má upútať na kampaň.
Podľa informácií Národného centra zdravotníckych informácií zaznamenali psychiatrické ambulancie na Slovensku vyše 1.700.000 návštev, na psychiatrii vyšetrili takmer 400.000 ľudí, viac ako 65.000 pacientom zistili psychiatrickú diagnózu prvýkrát v živote. Ďalších takmer 41.000 ľudí hospitalizovali v psychiatrických zdravotníckych zariadeniach. Riaditeľ Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela v Pezinku Pavel Černák koncom septembra uviedol, že Slovensko v porovnaní s okolitými krajinami vedie vo výskyte psychických porúch, a tiež v počte novozistených prípadov. Na druhej strane Slováci podľa neho viac ako v minulosti vyhľadávajú odborníkov.
Autor článku: TASR