Tematike predmenštruačného syndrómu sa doposiaľ nevenovala taká pozornosť, akú by si nepochybne zaslúžila. Odborná ani laická verejnosť, napriek vysokej erudovanosti, akoby opomínala ťažkosti žien práve v období pred menštruáciou, pričom samotné ženy ich mnohokrát považujú za bežný izolovaný jav. Napriek pozorovaniu týchto príznakov už v dávnej minulosti boli predmenštruačné ťažkosti popísané až v roku 1931. V roku 1953 ich Greene a Dalton pomenovali názvom „predmenštruačný syndróm“ (PMS).
Čo ho spôsobuje?
Vznik príznakov predmenštruačného syndrómu nie je jednoznačný. Podľa odborníkov majú zásadný vplyv na ťažkosti žien v období pred menštruáciou najmä hormonálne zmeny a zadržiavanie vody v luteálnej (druhej) fáze menštruačného cyklu.
Aké sú príznaky PMS?
Menštruačný cyklus je prirodzenou súčasťou života každej ženy. Počas neho dochádza k zmenám hormonálnych hladín, čo môže viesť k vzniku príznakov PMS.
Predmenštruačná symptomatológia sa líši od ostatných obdobných symptómov najmä načasovaním.
Symptómy PMS sa objavujú 7-10 dní pred menštruáciou a upravujú sa po jej začatí. Tieto symptómy môžeme charakterizovať ako súbor psychických, emočných ale aj fyzických zmien.
Ako definovať PMS?
Žena musí udávať aspoň jeden z nasledujúcich symptómov, a to počas 5 dní pred menštruáciou. Uvedený symptóm sa musí vyskytovať v 3 po sebe idúcich cykloch. V súčasnosti poznáme viac ako 150 symptómov, ktoré sú zahrnuté do PMS.
Najrozšírenejšie predmenštruačné symptómy sú nasledovné:
-
vyčerpanosť, nafúknutie, opuchy, bolesti hlavy, napätie v prsníkoch, akné, gastrointestinálne problémy, zmeny apetítu, zvýšená chuť do jedla,
-
podráždenosť, depresívna nálada, zmeny nálad, poruchy koncentrácie, nadmerná citlivosť, sociálna uzatvorenosť, nespavosť, nočný nepokoj, úzkosť, zúrivosť, poruchy pamäte, zmeny sebaovládania alebo zdrvenosť
Koľko žien trpí predmenštruačnými príznakmi?
Väčšina žien v reprodukčnom veku trpí niektorým zo stupňov predmenštruačnej symptomatológie. V niektorých prípadoch sú tieto mesačné príznaky natoľko vážne, že negatívne vplývajú na kvalitu života ženy. Podľa štúdie, ktorá monitorovala viac ako 1000 žien vo veku 18 - 49 rokov, až 58% týchto žien už trpelo na príznaky PMS, z toho 49% žien má PMS pravidelne.
Avšak, iba zlomok žien o nich diskutovalo so svojím lekárom.
Predpokladá sa, že 11-32% žien fertilného veku trpí predmenštruačným syndrómom. Na Slovensku to predstavuje až 360 000 žien.
Je možné príznaky PMS ovplyvniť?
Vzhľadom na to, že pôvod PMS zostáva i naďalej neznámy, nie je známa ani príčinná liečba. Špecificky cielené výskumy však dokázali, že liečba ktorá tlmí vaječníkovú hormonálnu produkciu, súvisí so zlepšením symptomatológie PMS.
Z tohto dôvodu je možné odporučiť liečbu kombinovanou hormonálnou antikoncepciou so špeciálnym gestagénom – drospirenónom (v antikoncepcii Yadine). Drospirenón je jediným, v súčasnosti dostupným gestagénom, ktorý má klinicky významnú antimineralokortikoidnú aktivitu (zabraňuje zadržiavanie vody).
Autor článku: MUDr. Vladimír Horák