V období rokov 1980 až 2005 zaznamenávame na Slovensku pokles chorobnosti a úmrtnosti na kardiovaskulárne ochorenia, najmä pri akútnom infarkte myokardu. Na stretnutí s novinármi to skonštatoval profesor Igor Riečanský z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb pri príležitosti Svetového dňa srdca.
Najčastejšie príčiny smrti spomedzi chorôb obehovej sústavy, a to až 90 percent, tvoria tie, ktoré sú spôsobené aterosklerózou (kornatením tepien), pokračoval. I keď nastal na Slovensku pokles kardiovaskulárnych ochorení zhruba o 7 percent, v porovnaní s inými krajinami Európy je stále pomerne vysoký. Ku krajinám s najmenšou úmrtnosťou na tieto ochorenia patrí Francúzsko.
Celosvetovo ochorie ročne na kardiovaskulárne ochorenia asi 15 miliónov ľudí, v Európe je to asi 4,5 milióna. Za najdôležitejšie pri predchádzaní týmto ochoreniam Riečanský označil prechod na zdravý životný štýl, odhaľovanie vysoko rizikových osôb, na čo sa majú orientovať jednotlivé európske štáty. Dôležitú úlohu zohrávajú takisto nové diagnostické a liečebné metódy.
Negatívnym javom v SR je, že asi 40 percent obyvateľstva fajčí, okolo 30 percent ľudí má vysokú hladinu tuku v krvi. Medzi príčinami úmrtnosti stále dominujú kardiovaskulárne ochorenia (vyše 50 percent). USA a Fínsko patrili v minulosti medzi krajiny s vysokou úmrtnosťou na kardiovaskulárne ochorenia. Ale tým, že sa v posledných desaťročiach zamerali na odstraňovanie rizikových faktorov týchto ochorení - zmenu životného štýlu, znižovanie hladiny cholesterolu, úspešnú liečbu vysokého krvného tlaku - sa v týchto krajinách situácia výrazne zlepšila.
O súčasných možnostiach kardiochirurgie na Slovensku informoval novinárov Viliam Fischer z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. Konštatoval, že vyše 50 percent operácií tvorí koronárna chirurgia, realizujú sa s veľmi dobrými výsledkami aj operácie chlopní, plastiky chlopní na úrovni vyspelých krajín, podobne aj operácie vrodených srdcových vád a tumorov srdca. Úmrtnosť pri operáciách srdca je nízka, predstavuje asi 1 percento.
Na Slovensku sa realizujú aj transplantácie srdca, ich počet však nepresahuje desať za rok. Celkove sa ročne uskutoční okolo 2000 operácií srdca a ciev.
Autor článku: TASR