Aj keď sa tohoročná peľová sezóna definitívne skončila už v októbri, vplyvom vysokých denných teplôt sa ešte v ovzduší na celom území Slovenska udržiavajú veľmi nízke denné koncentrácie peľu. Je to najmä peľ ambrózie a paliny, najvýznamnejších alergénov tohto obdobia. TASR informovala hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová.
Pomerne vysoké denné koncentrácie si na väčšine územia stále udržiavajú spóry húb s dominanciou rodu Cladospórium, ktoré sú charakteristické pre jesenné obdobie. Druhové spektrum peľu v ovzduší dopĺňal ojedinele aj peľ mrlíkovitých rastlín a pŕhľavy. Podľa Janky Lafférsovej, vedúcej oddelenia biológie životného prostredia RÚVZ, ktorý je koordinátorom peľovej informačnej služby na Slovensku, napriek záveru tohtoročnej peľovej sezóny sa bude ešte v nasledujúcom období až do silnejších mrazov vyskytovať v ovzduší aj peľ niektorých silne alergizujúcich rastlín.
"Bude to však len ojedinelý výskyt, no počas teplejších dní môže ešte dochádzať k miernemu lokálnemu nárastu denných koncentrácií najmä u peľu paliny a ambrózie. Pri dlhodobejšom pretrvávaní vyšších denných teplôt môže dôjsť ku kvitnutiu liesky už počas zimných mesiacov. Naďalej sa budú na väčšine územia vyskytovať v alergologicky významných koncentráciách spóry húb – plesní s dominanciou spór rodu Cladospórium," konštatovala Lafférsová. Monitorovacie stanice podľa možností pokračujú v monitorovaní, ak to technické a poveternostné podmienky dovolia.
Autor článku: TASR