Mapovaním situácie vo výskyte rizikových faktorov vedúcich ku chronickým chorobám, systémom dohľadu nad nimi, efektívnosťou intervencií, ako aj problematikou nadváhy a obezity u detí a dospelých sa bude venovať dvojdňová odborná konferencia, ktorá sa dnes začína na Starých Horách pri Banskej Bystrici. TASR informovala hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová.
"Je určená predovšetkým pre pracovníkov verejného zdravotníctva z odborov podpory zdravia, ale aj spolupracujúcim odborníkom, ktorí majú blízko k prevencii chronických ochorení. Zúčastnia sa na nej aj pracovníci Trnavskej univerzity - Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce, ktorá vychováva magistrov v odbore verejného zdravotníctva," vysvetlila Tolnayová.
Ako uviedla koordinátorka národnej štúdie európskeho projektu EHES (Europe Health Examination Survey) a vedúca odboru epidemiológie RÚVZ Mária Avdičová, dominantný problém, ktorý sa bude analyzovať, je výskyt obezity. Ten je v SR - podobne ako vo svete - alarmujúci a má stúpajúci trend. RÚVZ v Banskej Bystrici sa bude okrem ďalších štúdií prezentovať štúdiami o pohybovej aktivite, výskyte a prevencii obezity aj výsledkami Národnej štúdie zdravotného stavu obyvateľstva, ktorej bol gestorom, a ktorá sa realizovala v roku 2011 na celom Slovensku. "Náš úrad dlhoročne mapoval zdravotný stav obyvateľstva v demonštračných okresoch na lokálnej úrovni, čo však odborná verejnosť celkom neakceptovala, keď sme týmito dátami prezentovali celú SR. Národná štúdia však tieto výsledky potvrdila a dokazuje, že významne narastá problém obezity. Tá sa stáva problémom už aj mladých ľudí od 18 do 24 rokov," upozornila Avdičová. Dodala, že takmer 60 percent obyvateľstva má problém s obezitou, ktorá sa významne podpisuje pod rozvoj iných chronických chorôb.
Vedúca odboru podpory zdravia RÚVZ Silvia Kontrošová vo svojom vystúpení poukazuje na základe štúdie Prevalencia nadváhy a obezity u klientov poradní zdravia v SR na význam siete poradní zdravia RÚVZ v celej SR. Cieľom štúdie bolo sledovať v rozsiahlej databáze trendy vývoja výživových zvyklostí prvovyšetrených klientov a príčiny nadváhy, zhodnotiť efektivitu nefarmakologickej intervencie u opakovane vyšetrených klientov. Na Slovensku od roku 1993 do 2011 základnú poradňu zdravia prvýkrát navštívilo okolo 195.000 klientov (33 % mužov a 67 % žien), čo je približne 3,6 percent z celkového počtu obyvateľov. "Prevencia nadváhy a obezity je nutná už od detského veku. V základnej poradni zdravia je potrebné klientom s nadváhou a obezitou venovať zvýšenú pozornosť a rozšíriť intervenciu o špecializovanú starostlivosť v nadstavbových poradniach pre zdravú výživu a optimalizáciu pohybovej aktivity," povedala Kontrošová. Dodala, že je potrebné informovať klientov poradní o rizikách vedúcich k metabolickému syndrómu – upozorniť ich na kombinácie zvýšených hodnôt sledovaných ukazovateľov.
Banskobystrický RÚVZ bude prezentovať výsledkami štúdie Fyzická aktivita a zdravotné súvislosti u osôb vyšetrených v národnej štúdii EHES 2011 Hana Vrbanová, dodala hovorkyňa.
Autor článku: TASR