Ľudia na Slovensku aj vo svete si dnes pripomínajú Svetový deň AIDS. Práve v tento deň silnejú aktivity odborníkov aj laikov zamerané na informovanie verejnosti o tomto ochorení, predovšetkým o možnostiach jeho prevencie. V SR sa v tomto roku zatiaľ zaznamenalo 46 nových prípadov infekcie HIV, išlo o 40 Slovákov a šesť cudzincov s prechodným pobytom. Zaznamenali sa tri nové prípady AIDS u občanov SR a dva prípady úmrtí na AIDS, priblížil hlavný hygienik Ivan Rovný.
Symbolom Svetového dňa AIDS je červená stužka, jej pripnutím možno vyjadriť solidaritu s osobami s HIV/AIDS. Témou tohto ročníka je snaha o znižovanie výskytu HIV a AIDS, vrátane úmrtí, až na nulové hodnoty spolu so znižovaním diskriminácie pacientov. Odhaduje sa, že koncom roku 2011 na svete žilo asi 34 miliónov ľudí s HIV. Viac ako 60 percent infikovaných osôb sa vyskytlo v oblasti Subsaharskej Afriky. Zaznamenalo sa približne 1,7 milióna úmrtí na AIDS.
Pri príležitosti svetového dňa organizuje Mládež Slovenského Červeného kríža po šestnásty krát sviečkové pochody vo viacerých slovenských mestách, ako aj besedy na školách. Do tohtoročnej kampane sa zapojí 22 miest a obcí.
Od roku 1985 doteraz sa na Slovensku diagnostikovalo 552 prípadov infekcie vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti, z toho 429 prípadov HIV infekcie u občanov SR a 123 u cudzincov. Zaznamenalo sa tiež 48 úmrtí u osôb s HIV. Z tohto počtu sa u 40 osôb rozvinuli klinické príznaky AIDS.
Lekárska veda rozlíšila tri štádiá infekcie vírusom HIV. Prvé štádium je označenie HIV-pozitív a týka sa každej osoby, u ktorej bol priamo alebo nepriamo v krvi dokázaný vírus. Druhé štádium je HIV-pozitív - asociačné ochorenie. Posledné štádium je už samotný AIDS.
HIV/AIDS sa nedá vyliečiť, ale podávaním liekov možno spomaliť likvidáciu imunitného systému organizmu. Liečba antiretrovirotikami pre nakazených sa poskytuje v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach.
Autor článku: TASR