Možno sa Vám už stalo, že ste navštívili lekára so zdravotnými ťažkosťami a po mnohých náročných a nákladných vyšetreniach vám povedal: „Nič sme nezistili, máte to zrejme od psychiky (od hlavy, zo stresu,..)“. Či už ide o búšenie srdca, bolesti hlavy, závraty, vysoký tlak, časté infekcie, problémy s trávením či kožné problémy , tento záver býva posledným útočiskom radikálnych prístrojových diagnostikov, keď ich elektrickí miláčikovia mlčia. No dobre, je to od psychiky, ale čo s tým ďalej? Znamená to, že vás to už bude trápiť celý život? Že ste „na hlavu“ a patríte na psychiatriu? Že máte brať celý život lieky proti depresii alebo úzkosti?
Nie, rozhodne to tak nie je. Psychika je súčasťou ľudskej existencie rovnako ako telo, nedajú sa od seba nijako oddeliť a preto treba brať pri diagnostike a liečbe túto stránku človeka vždy do úvahy.
V klasických učebniciach tohto odboru nájdete „typicky psychosomatické“ ochorenia ako sú priedušková astma, atopický ekzém, migréna, psoriáza, reumatoidná artritída či ulcerózna kolitída, pri ktorých bola odhalená zrejmá väzba na určitý osobnostný profil alebo konkrétne vzorce chovania. U týchto ochorení je možné dosiahnuť liečebné úspechy pomocou psychoterapie (aj keď to často nie je ľahké).
Dlhodobý stres, úzkosť, strach, psychická trauma, potláčanie fyziologických prejavov a emócií či neschopnosť nájsť si svoje miesto v rodine, vo vzťahoch, v zamestnaní či celkovo vo svete spôsobujú totiž v tele dlhodobé napätie a pretrvávanie aktivovaných stresových reakcií. Telo je pripravené na útek alebo útok, ten ale neprichádza. A neprichádza ani fáza relaxácie, ktorá dokáže obnoviť stratené sily. Kompenzačné mechanizmy sa vyčerpávajú, namáhané štruktúry sa opotrebovávajú, potlačený imunitný systém vedie k opakovaných infekciám, z dlhodobo zvýšeného krvného tlaku sa vyvinie doživotná hypertenzia, zvýšená hladina cukru vyústi do cukrovky a zvýšený cholesterol do infarktu.
V každom civilizačnom ochorení nájdeme prsty psychickej nerovnováhy či dlhodobého stresu. Moderná medicína ich tam však buď nevidí, alebo si s nimi nevie poradiť. Je ľahšie liečiť tabletkou tlak, cukor či cholesterol, než sa snažiť odstrániť príčiny, ktoré sú v prepracovaní, nespokojnosti, konfliktoch či ťažkej životnej situácii. Na tie neexistuje žiadna univerzálna zázračná pilulka – prístup musí byť veľmi individuálny a liečba (v tomto prípade psychoterapia) dostatočne dlhá. Ale hlavne musí dotyčný človek chcieť. Chcieť sa zapodievať sám so sebou, so svojimi pocitmi, postojmi, hlboko uloženými konfliktami a traumami, so svojím strachom a hnevom. Musí chcieť dosiahnuť zmenu.
Ako hovoria štatistiky, psychických porúch je čím ďalej tým viac. A obrovské množstvo z nich je nepoznaných, pretože sa prejavujú telesnými príznakmi. Ak sa ľudstvu niekedy podarí dospieť k osvieteniu, snáď sa starostlivosť o duševné zdravie stane základným pilierom zdravotných politík aj v našich zemepisných šírkach.
Autor článku: MUDr. Lenka Bachratá, Mind&Body zdravotné centrum