Prírodné jódové kúpele Číž, a. s. zaznamenali v roku 2012 tržby z predaja vlastných výrobkov a služieb, spolu s tržbami z predaja tovaru vo výške 2,049 milióna EUR. V roku 2012 navštívilo Kúpele Číž celkom 4 095 osôb. Z toho bolo 1 473 klientov zdravotných poisťovní, 1 739 samoplatcov uprednostňujúcich liečebno-rehabilitačné pobyty a 883 klientov na rekondičnom pobyte. Väčšina návštevníkov bola zo Slovenska, nasledovali klienti z ČR, Maďarska, Poľska, Rakúska a Nemecka. Kúpele Číž vlani zamestnávali priemerne 115 ľudí. Informoval o tom riaditeľ Prírodných jódových kúpeľov Číž, a. s., Ing. Peter Kmeť.
,,Novelou zákona z decembra 2011, boli pacienti trpiaci ochorením na cukrovku, vysoký krvný tlak a pacienti s tráviacimi ťažkosťami, preradení z kategórie A do kategórie B. To znamená, že si museli za kúpeľný pobyt doplácať, čím vlani nastal ich úbytok vo všetkých slovenských kúpeľných zariadeniach a to aj v Kúpeľoch Číž. Navštívilo nás aj menej turistov zo zahraničia, hlavne z ČR a Maďarska. V minulom roku sme sa zameriavali najmä na domácich návštevníkov, ktorí si pobyty hradia sami a v tomto roku plánujeme pokračovať v uvedenom trende. Mienime zintenzívniť marketingové aktivity, skvalitniť a rozšíriť produktové portfólio služieb, flexibilne reagovať na požiadavky klientov a tieto zapracovať do komplexného balíka služieb. V neposlednom rade budeme sledovať vývoj trhu a podporovať pobyty pacientov aj zľavami a zavedením vernostných bonusov. Napríklad do konca mája 2013 máme náš najúspešnejší liečebný pobyt pre samoplatiteľov „Liečba“ zlacnený o 20 %“, komentoval aktuálnu situáciu a vývoj P. Kmeť.
Vyzdvihol aj fakt, že dopravné spojenie do Kúpeľov Číž sa skvalitnilo, zrekonštruovala sa vlaková stanica a od nového cestovného grafikonu v roku 2013 zastavujú v Číži aj rýchliky v smere Bratislava - Košice a späť. Denne v stanici Číž zastavuje 8 rýchlikov.
,,Železnice SR týmto rozhodnutím podporili život v regióne Gemer. Predovšetkým sa zvýšilo dostupné dopravné spojenie nielen pre návštevníkov kúpeľov a zamestnancov. Týmto rozhodnutím jednoznačne očakávame aj zvýšenie cestovného ruchu v našej oblasti pre budúce obdobie, za čo patrí Železniciam SR poďakovanie“, konštatoval P. Kmeť.
Dodal, že Kúpele Číž rozvíjajú prezentáciu kúpeľov ako jedinečného miesta na liečbu detí a dospelých, oddychové a relaxačné aktivity. Čížske jódové minerálne vody sa využívajú pri osteoporóze, osteonekróze, tuberkulóze kostí, skleróze multiplex, pri chorobách dýchacích ciest, majú antisklerotický a protizápalový účinok. Jód sa do organizmu vstrebáva kožou, sliznicou dýchacích ciest (inhalácia), tráviaceho ústrojenstva (krenoterapia) a očnou rohovkou. Jód znižuje hladinu cholesterolu v krvi, spomaľuje vznik arteriosklerózy, napomáha hojeniu rán a opuchov, má antiseptický a dezinfekčný účinok.
Celková kapacita kúpeľov je 289 pevných lôžok, z toho 58 na úseku detskej zdravotnej starostlivosti a 231 na úseku zdravotnej starostlivosti pre dospelých. Ubytovanie je zabezpečené v centrálnom liečebnom dome hotelového typu RIMAVA *** a v liečebných domoch MÁRIA , SLANÁ , NEPTÚN a THEMIS. Detskí klienti sú ubytovaní v liečebnom dome MILAN, kde je aj ústavná základná škola. Prírodné jódové kúpele Číž, a. s. v roku 2012 zamestnávali priemerne 115 ľudí, z toho zdravotný personál tvorí 40 zamestnancov. Zahŕňa lekárov so špecializáciou FBLR, zdravotné sestry, rehabilitačných pracovníkov, fyzioterapeutov, masérov a sezónne aj plavčíkov.
Prvá zmienka o Kúpeľoch Číž je z roku 1862, keď tunajší občan Harnócz Andráš pri kopaní studne na svojom pozemku narazil v hĺbke 8 m na slanú vodu. Náhodne tak objavil jódo-brómový prameň. Obsah liečivých prvkov, najmä jódu a brómu v minerálnej vode potvrdil v roku 1865 chemický rozbor vody vykonaný v Budapešti pod vedením Dr. Karola Thana. Prvý prameň jódovej vody bol pomenovaný podľa bohyne Themis. Liečebný prameň Hygiea sa už viac ako 100 rokov využíva na pitné kúry a prameň z vrtu BČ 5 na vaňové kúpele. V Kúpeľoch Číž sa liečia nervové choroby, choroby pohybového ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou a choroby z povolania.
Autor článku: Kúpele Číž